Ana Sayfa Gündem, Manşet, Türkiye 17 Mart 2017 185 Görüntüleme

18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıldönümü

Her yıl bu önemli günde Çanakkale’de olmayı ve bu zaferin yıldönümünde yapılan kutlamaları ve etkinlikleri orada görmeyi, o duyguları orada yaşamayı arzu eder ve gelecek yıl mutlaka gideceğim derim.
Ama olmaz bir türlü ve gidemem.
Bu yıl olduğu gibi.
Geçen yıl rahatsızlığım nedeniyle olmamıştı bu yılda 20 Martta Ticaret Borsasının düzenlediği Konya’daki Fuar gezisine ETV adına katılacağım için iki yorucu yolculuğu kaldıramayacağımdan gidemiyorum ne yazık ki.
Kısmet ve nasip değil demek ki.
İçimde bir uhdedir ama.
Kısa süreli tatil dönüşlerinde Eceabat ve Çanakkale’de yaşanan atmosferi görme ve yaşama şansım oluyor elbette ama ayni gün oradaki kutlamalarda bulunmak ve abideleri ve şehit kabirlerini gezmek dua okumak sanırım bir başkadır.
Belediyeler, okullar ve dernekler aracılığı ile gelen araçlardaki insanların tek hedefi benim arzuladığım gibi bu tarihi yerleri ve savaşın cereyan ettiği alanları gezmek.
Aslında defalarca oralara gidip o kahramanların cansiperane mücadeleler verdikleri yerleri gezdim ve dualar ettim.
Ama 18 Mart günü başka olmalı Çanakkale.
Buralardaki kutlama ve anmalardan farklı olmalı.
Subaylarının emriyle ellerini gökyüzüne açarak dua eden ve bu duanın son dua olduğunu bildiği halde düşmanın üzerine korkusuzca saldıran, en ufak bir tereddüt dahi yaşamadan Büyük kurtarıcının; “ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum” sözüne uyan o emsalsiz kahramanların sembolik mezar taşlarını, anılarının yer aldığı kahramanlık destanlarını o günde Çanakkale’de okumak galiba çok ama çok farklı duygulara gark eder insanı!
İşte bunun için arzuluyorum bu günde orada olmayı.
İnşallah bir gün nasip olur.
Edirne de yapılan anma törenleride güzel ve anlamlı oluyor bu günde.
İlimize kazandırılan Edirne Asker Hastanesi Şehitliğinde düzenlenen tören ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda uygulamaya konulan tören ve gösteriler herkesi duygulandırıyor tabiiki.
Elbette Çanakkale?de şehit olan 250 bin vatan evladının yanı sıra tüm şehitlerimizin ruhlarını da şad ediyoruz bu vesileyle.

page
Çünkü bu ülke, bu topraklar bu kahramanlarımız tarafından böyle savunuldu ve düşmana teslim edilmedi.
Gittiğinizde gördüğünüz şehir isimleri bu vatanı kurtarmak ve düşmana teslim etmemek için canlarını veren şehitlerin, Türkiye?nin dört bir tarafından olduğunu fark eder ve bu gün yaşanan bazı ayrımcılık çabalarının ne kadar yersiz ve mesnetsiz olduğunu da anlatır bize.
Kürdü, lazı, çerkezi, abazası, tatarı, gürcüsü ve romanı ile bu topraklar için mücadele verilirken şehit olan bu kahramanların ruhlarını sızlatanların buraları mutlaka gezerek o “Mehmetlerin” tabelalarına bakmaları gerekir.
Mehmet-Edirne Mehmet-Kars Mehmet-Diyarbakır Mehmet-Adıyaman Mehmet-Çorum Mehmet-Mardin Mehmet-Bingöl Mehmet-Maraş Mehmet-Erzurum Mehmet-Antep yazılı mermer tabelalar sanırım çok şey anlatır insanlara.
Rahmetle ve minnetle anıyorum şehitlerimizi.
Ve bu şehitler sayesinde elde edilen Çanakkale Deniz zaferini kutluyorum.
Ruhları şad olsun.
Ve her zaman aklımızdan çıkarmamamız gereken şu sözü de yazmayı uygun buluyorum; “Anafartalar kahramanları; Sizi andıkça,sizi anladıkça,sizi anlattıkça layık olacağız bu topraklara”

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com