Ana Sayfa Yazar 22.12.2017 309 Görüntüleme

2017 yi uğurlarken ENEZ (4)

Biraz daha gayret etsem, 2017 yi Enez yazılarıyla uğurlayacağım herhalde.

İkinci bölümde de dedim ya; Enez’i anlatmak sayfalara sığmaz, bu bir gerçek.

Evet değerli okurlar.

Yavaş yavaş maddi konulara geldik bu bölümde.

Bilmeyenler için söyleyeyim; Enez Belediye Başkanının makam aracı hacizli şuan için.

2010 yılında bir önceki Belediye Başkanı tarafından yaptırılan çöp bidonlarının ödenmeyen 27 bin liralık borcu yüzünden hak sahibi tarafından haciz konularak bağlanmış araç.

Başkan Bostancı borcu ödemek için anlaşma yoluna gidince 27 bin lira yerine 60 bin lira istemiş alacaklı.

Sonunda 40 bin liraya anlaşmışlar.

20 bin lira gibi bir ön ödeme de yapmış Enez Belediyesi.

Ancak, bu parayı alan alacaklı firma yine 60 bin lira diye tutturmuş ve tek taraflı caymış yapılan anlaşmadan.

Belediye bu 20 bin lirayı verirken işi neden sağlama bağlamamış, bu tartışılır elbette.

Ama gerçek olan şu ki; Başkan’ın bir makam aracı yok bugünlerde.

Hani şu çok konuşulan 40 milyonluk geçmişten gelen borç var ya, gerçekten bunun müsebbibi kim?

Başkan Bostancı ne kadarından sorumlu bu borcun.

İşte bunları da sordum Enez Belediye Başkanına.

“Banka kayıtları açıktır. Dileyen gidip sorup sorgulayabilir. Ben 2002 yılında bıraktım Belediye Başkanlığını. 13 yıl sonra mı 40 milyon borç kalmış. Sadece o dönem Ziraat Bankasının Temmuz-Ağustos-Eylül-Ekim ayı kayıtlarına bir baksınlar görülecektir 1 trilyona yakın (bugünün 1 milyonu) para bıraktım ayrılırken. 2014 yılında yeniden göreve geldiğimde de 54 çalışanın 1 yıllık alacakları ödenmemişti. İcra Müdürü kasada oturuyor, gelen Belediye gelirlerine el koyuyordu. Mahkemelik olduk kendisiyle. Ama beraat ettim. Haklıydım çünkü. Belediyenin, çalışanların hakkını savunuyordum ben. Şimdi sizin aracılığınızla işi gücü yalanlarla beni eleştirmek olanlara sesleniyorum buradan: Gelin hangi televizyon kanalında olursa olsun tartışalım. Ya da gelin bazı gazetecilerin moderatörlüğünde Enez’de bir tartışma toplantısı düzenleyelim. Ben bütün belgeleri ortaya koyacam. Onlarda varsa koysunlar bakalım. Lafla iftiralarla olmaz bu işler. Belgelerle olur. 56+10= 66 milyon borçla aldık Belediyeyi. 10 milyonunu sildirdik. İşte görün bakın aldıkları çöp bidonlarının paralarını bile ödememişler.” dedi Başkan Bostancı.

Peki ya Belediye Bünyesinde kurulan Parke ve Beton Fabrikası ne durumdaydı?

Bu tesis Belediyeye bir yük mü?

Belediye bu fabrikaya destek veriyor mu?

Enez Belediyesinde ve bu tesiste çalışan sayısı ne kadar?

Belediye bütçesi ve fabrikanın buna katkısı?

İşte bütün bu sorulara şu cümlelerle cevap verdi Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı:

“O tesis Enez için çok büyük bir kazanımdır. Bugün satıyorum deseniz en az 5 milyon lirası var. Kaldı ki geldiğimde 4.5 milyon olan Belediye Bütçesinin bugün 27 milyon olmasında bu tesisin katkısı inkar edilemez. Bütçenin 15 milyonu bu fabrikadan. Eski borçtan 25 milyon lira ödedik. 10 milyonda Mahkeme kararı ile sildirdik, borcun 35 milyonu bitti. Geçmişte bir cenaze aracı bile olmayan Belediyenin parkında bugün 42-43 tane aracı var. Şimdi Enezli bir yatırımcımız de 1 tır arkası alıp hediye edecek. Bazı geçmişi hatırlamayanlar şimdi tutmuş diyorlar ki; Belediye, bu fabrikaya araç, gereç, su parası, personel desteği veriyor. Yahu o şirket kimin şirketi? Belediyenin değil mi? Tabii ki gerek görüldüğünde her türlü destek yapılır, yapılıyor da. Sana sorayım: Senin pantolonunun cepleri sana ait değil mi? Para sağ cebinde olmuş, sol cebinde olmuş fark eder mi? Bunlar eski harmanlarda kirpi arıyorlar! Ama bulamazlar, gelmez çünkü. Belediye de ve şirkette 421 kişinin çalıştığı da doğru değil. 421 değil, 500 e yakın kişi çalışıyor. İnşallah bunların 121 i de kadroya geçecek. Enez’de muazzam bir istihdam sağladık. Düşünsenize, her ay 800 bin lira Belediyenin, 1 milyon lira da şirketin çalışanlarından toplam 1 milyon 800 bin lira Enez’e giren sıcak para var! Güneş balçıkla sıvanmaz. Evet bu çalışanların 210 kişisi İşkur’un. Yılda iki dönemde 210 ar kişi işkur tarafından istihdam ediliyor. Peki bu tesis olmasa bunların istihdam edilmesi mümkün mü? 3.5 yılda 5.5 kat artmış bir bütçemiz var. Bu süreçte yaptığımız toplam borç ise 2 milyon 900 bin lira ve bunun da 1 milyon 200 bin lirası ödenmiş durumda. % 100 sermayesi olan bir Belediye şirketimiz ve istihdam ettiğimiz yüzlerce kişi çalışıyor burada. Kim neyin peşinde? Gelsinler bütün belgeleriyle geçmişi de bugünü de tartışalım! Ben buna her zaman hazırım. Ama gelmezler, gelemezler. Yalan yanlış dışarıdan konuşmak çok daha kolay çünkü”

Aynen böyle dostlarım.

1-2-3-4 seriye bağladığım Enez yazılarını bugün bitiriyorum artık.

İlgiyle takip edenler olduğu gibi, sıkılanlar da olmuştur mutlaka!

Her ne kadar bazı satır aralarında bir şeyler ima etmişsem de, ilerleyen günlerde daha teferruatlı olarak kendi değerlendirmelerimi de sizlerle paylaşacağım kısmetse.

Şimdilik bu kadar.

İyi hafta sonları hepinize.

NOT: Yazı serisini takip edemeyenler için linkleri bir kez de buradan veriyorum. Enez merakınız ve vaktiniz varsa, tıklayın okuyun lütfen:

http://trakyaanaliz.com/2017-yi-ugurlarken-enez-1.html

http://trakyaanaliz.com/2017-yi-ugurlarken-enez-2.html

http://trakyaanaliz.com/2017-yi-ugurlarken-enez-3.html

///Bu ve diğer bütün yazılarımı ayrıca; Edirne Hudut, Uzunköprü Gürses ve Edirne Güncel Gazetelerinden de takip edebilirsiniz

 

 

 

 

 

borsa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Hep birlikte nice yıllara…

Hep birlikte nice yıllara…

Tema Tasarım | Osgaka.com