Ana Sayfa Manşet, Türkiye 21 Temmuz 2017 174 Görüntüleme

Bazı Stajyer Öğrencilere Erken Emeklilik Hakkı İstendi!

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Vecdi Gündoğdu

Kırklareli Milletvekili

TBMM Çevre Komisyonu Üyesi

Ülkemizde sanayinin gelişmesi nitelikli ara eleman ihtiyacının karşılanması ve istihdamın artırılması için; doktor, mühendis, avukat kadar, berbere, terziye, tamirciye, teknisyene yani her meslekten esnaf ve sanatkâra ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu doğrultuda, iş tecrübesi kazanmak için eğitim gören çırak ve stajyer öğrencilerimizin en önemli sorunlarından birisi sigortalılık başlangıç tarihleridir.

Çıraklık eğitimi aldıkları ve stajyer konumda tecrübe kazandıkları sürelerde önemli bir iş gücü haline gelen gençlerimizin çalıştıkları süre emekliliklerine yansıtılmamaktadır.

Farklı sektörlerde nitelikli iş gücü haline gelen gençlerimizin yaşadığı bu haksızlık onları ve ailelerini meslekten uzaklaştırmaktadır.

Bu doğrultuda;

1– İş tecrübesi kazanmak için eğitim gören çırak ve stajyer öğrencilerimizin çalıştıkları sürenin emekliliklerine saydırılması konusunda çalışmalarınız var mıdır, var ise ne zaman, neler yapmayı düşünüyorsunuz?

2– Çıraklık eğitimi aldıkları sürede askerlik çağına gelen erkek öğrencilerin askerlikleri sırasında meslekten kopmamaları için çalışmalarınız var mı, var ise ne zaman, neler yapmayı düşünüyorsunuz?

3– Nitelikli ara eleman açığını kapatmak ve istihdamı artırmak amacıyla çıraklık eğitimi alan ve stajyer konumda gençlerimizi teşvik etmek ve özendirmek için hangi çalışmaları yapıyorsunuz?

 

 

borsa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Zigetvar’da Türk Rüzgârı

Zigetvar’da Türk Rüzgârı

Tema Tasarım | Osgaka.com