Ana Sayfa Eğitim, Manşet, Yerel 19 Ocak 2017 187 Görüntüleme

Edirne Bahçeşehir Amerika’dan Sonra Şimdi de Avrupa’da

EDİRNE’DE DÜNYA OKULU OLMAK…
EDİRNE BAHÇEŞEHİR OKULLARI ANADOLU VE FEN LİSESİ, AVRUPA OKULLARI İLE ORTAK ÇALIŞIYOR; SADECE EDİRNE’DE DEĞİL, DÜNYADA DA ADINI DUYURUYOR.

Bundan beş yıl önce Edirne’de “Dünya Okulu” olmak için yola çıkan Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi, 2017 yılında da öğrencilerinin “Dünya Vatandaşı” olması yolunda önemli adımlar atıyor. 2016 yılının son aylarında Amerika’da Birleşmiş Milletleri ziyaret eden ve orada projelerini anlatan Bahçeşehir öğrencileri, şimdi de İngilizce öğretmenleri rehberliğinde Avrupa okulları ile ortak çalışmalar gerçekleştiriyor.

Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi 9. sınıf öğrencileri eTwinning platformu aracılığıyla “A journey to dream of…” (“… rüyasına yolculuk”) isimli projeleriyle otuz farklı Avrupa ülkesiyle ortak çalışma yapıyor. Proje kapsamında öğrenciler, her ay için belirli görevler üstlenerek ülkemize ve şehrimize ait özellikleri Avrupa okullarıyla paylaşıyor. Bu sayede Avrupa’daki öğrencilerin hem Edirne’yi hem de Türkiye’yi doğru bir şekilde tanımasını sağlıyor. Bunun yanında öğrenciler, Avrupa’da farklı ülkelerdeki öğrencilerle kurdukları iletişim sayesinde yabancı dili yaşayarak, uygulayarak öğreniyorlar. Farklı ülkelere ait kültür ve gelenekler hakkında da bilgi sahibi oluyorlar.

2016 Aralık ayında başlayan proje 2017 Mayıs ayında son bulacak ve projenin sonunda her ay farklı bir görev üzerinde çalışan öğrencilerin paylaşımları e-kitap haline getirilerek elektronik ortamda TwinSpace’de, okul resmi sitelerinde ve bloglarında paylaşılacak.

Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Aysun YİĞİTSOY proje hakkında yaptığı açıklamada: “Bizler, Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesine gelen her öğrencinin birbirinden farklı ve özel olduğunu biliyoruz, öğrencilerimize bu anlayışla yaklaşıyoruz. Öğrencilerimiz de hayata geçirdikleri her proje ile de bize ne kadar özel olduklarını gösteriyor. Onların sadece akademik başarıları bizi gururlandırmıyor. Yer aldıkları her alanda verdikleri mücadele bize onların sadece kendi gelecekleri için değil, ülkemizin geleceği için de çalıştıklarını gösteriyor. 9. sınıf öğrencilerimizin de İngilizce öğretmenleri rehberliğinde gerçekleştirdikleri bu proje onların bireysel anlamda pek çok şey kazanmasını sağlayacak ancak daha önemlisi öğrencilerimizin gerçekleştirdikleri bu proje sayesinde Avrupa’daki öğrenciler şehrimizi ve ülkemizi daha doğru tanıyacaktır. Bu nedenle de bizler Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi olarak öğrenmeyi ve gelişmeyi amaçlayan her tür projede öğrencilerimizin destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

 

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com