Ana Sayfa Manşet 23 Temmuz 2017 378 Görüntüleme

Edirne Gazeteciler Derneğinden Basın Bayramı Mesajı

EGD Başkanı Sarılarlı: ‘’109. yıl dönümünde bu meslekte onurlu olarak yürüyebilmiş, devletinin yanında olabilmiş, menfaatleri ile mesleği karıştırmamış tüm meslektaşlarımın basın bayramını kutlarım’’

Edirne Gazeteciler Derneği Başkanı Derya Sarılarlı, basından sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümü dolayısıyla 24 Temmuz’un “Basın Bayramı” olarak kutlandığını anımsatarak, Edirne basını olarak yerel ve yaygın basın kuruluşlarında görev yapan basın emekçilerinin bayramını tebrik etti.

Sarılarlı, basının demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biri olduğunu belirterek, ‘’Kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak, tarafsız bir anlayışla çalışmalarını sürdüren tüm basın emekçilerini bugünde bir kez daha hatırlayan kurum yetkilileri ve halkımıza da sevgi ve saygılarımı sunuyorum’’ dedi.

Sarılarlı, Edirne basının önemli bölümünün işini objektif ve menfaat dışında kalarak yürüttüğünü belirterek, şunları söyledi:

‘’Çeşitli kurumların başına geçen bazı kişiler ellerindeki maddi imkanları kullanarak basını yönlendirmeye ve kendilerini eleştirmenin önüne geçmeye çalışıyor. Edirne’mizde de bu tür kişiler var. Ancak basınımızın önemli bölümü bu kişilerin oyuncağı olmamaya, tüm zorluklara rağmen direniyor.

Edirne’de başta Valimiz Günay Özdemir olmak üzere, çok sayıdaki kurumlarda yetkililerin basın mensuplarına ve kuruluşlarına karşı gerekli ilgiyi göstermeleri ve habere ulaşma konusunda yardımcı olmalarını mutlulukla görüyoruz.

Edirne basını üzerine düşen görevi layıkı ile yapmanın gayreti içerisindedir. Bunun en güzel örneğine, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında tanık olduk. Edirne basını demokrasiden yana tavır alarak, hain darbe girişiminin bastırılmasında güvenlik güçlerinin, dolayısıyla devletinin yanında olmuştur.

Bu vesileyle basından sansürün kaldırılışının 109. yıl dönümünde bu meslekte onurlu olarak yürüyebilmiş, devletinin yanında olabilmiş, menfaatleri ile mesleği karıştırmamış tüm meslektaşlarımın basın bayramını kutlarım.’’

Gazeteciler ve Basın Bayramı nedir? 

Basın Bayramı veya Gazeteciler ve Basın Bayramı, tarihi konusunda üzerinde anlaşmazlık bulunsa da Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gündür.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. Önceleri ilk gazetenin basıldığı gün “basın bayramı” olarak düşünülmüştür. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışıdır. İlk Türkçe gazete olmasına rağmen onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ilk gazete basılışı olarak kabul etmek istemişlerdir.

Bu anlaşmazlık nedeniyle konuda bir görüş birliği olmamış bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atmış ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Gazeteciler ve Basın Bayramı 2. Meşrutiyet döneminde sansürün kaldırıldığı günü baz alınarak belirlenmiştir.

Bu günün belirlenmesi Falih Rıfkı Atay’ın teklifi ile olmuştur. Çünkü Gazeteciler ve basın bayramı 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ortaya çıkmıştır. O günü şartlarında en güzel tarihin sansürün bittiği 24 Temmuz tarihi olarak düşünülmüş ve 1946 yılından itibaren artık her sene 24 Temmuz kafamıza Gazeteciler ve Basın Bayramı olarak canlanır.

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com