Ana Sayfa Gündem, Manşet, Yerel 3 Mayıs 2017 199 Görüntüleme

Edirne Kent Müzesi Kapılarını Açıyor

TARİH BU MÜZEDE YAŞAYACAK

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın en önemli projelerinden biri olan Edirne Kent Müzesi; Edirne’nin 1. Murat tarafından fethinin 656. yıldönümü olan 5 Mayıs’ta kapılarını ziyarete açıyor.

Edirne’yi taçlandıracak, geçmişten geleceğe ışık tutacak olan Edirne Kent Müzesi için Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, Edirne Belediyesi’nin hazırladığı, “Tarihi Değerleri ile Yaşayan ve Yaşatılan Edirne” isimli proje başarılı bulunarak, Belediyeye ait Hafızağa Konağı’nın, “Edirne Kent Müzesi” olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Bodrum dahil 3 katlı Hafızağa Konağı’nda başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Edirne Halkı’na söz verdikleri Kent Müzesi’ni hayata geçirmenin gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir kentte Kent Müzesi olmaması büyük bir eksiklikti. Açık hava müzesi konumundaki Başkent Edirne’ye ‘Kent Müzesi’ni kazandırmak için harekete geçtik. Uzun çalışmalarımız doğrultusunda müzemiz tamamlandı. Müzede Edirne Kenti’nin kuruluşundan bugüne kadar tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin gelişimi ve bu gelişim süreci içinde önem arz eden şahıslar, olaylar ve kentin kırılma dönemlerine ilişkin araştırmalar ve bu araştırmalar yoluyla tüm sergi ve sunum alanlarına yer verdik. Ayrıca müzemizde bilgi ve belgeler ile görsel objeler, eserler ve envanterler de yer aldı. Edirnelileri kendi değerleriyle yeniden buluşturacak” diye konuştu.

Gürkan, Edirne Kent Müzesi’nin 5 Mayıs Cuma Günü Saat:14.30 düzenlenen törenle açılacağını söyledi.

///Belediye Basın Bülteni

 

 

 

borsa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Türkiye sallanıyor!!!

Türkiye sallanıyor!!!

Tema Tasarım | Osgaka.com