Ana Sayfa Gündem, Manşet, Yerel 27 Mart 2017 173 Görüntüleme

Fatih Sultan Mehmet heykeli yeni yerinde

FATİH SULTAN’IN HEYKELİ VE ŞAHİ TOPLARI GEÇİCİ YERİNE TAŞINIYOR 

Edirne’de doğup büyüyen; İstanbul’u fethederek çağ kapatıp çağ açarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Edirne Valiliği tarafından yaptırılan Şahi Topları’nın, geçici yerine taşınması için çalışmalar başladı. Fatih Sultan Mehmet’i simgeleyen bu iki eserin geçici yerindeki açılışı 31 Mart Cuma Günü Saat: 15.00’te gerçekleştirilecek.

Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin iş birliğinde Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ve Şahi Topları’nın geçici bir süreliğine Selimiye Meydanı’na taşınması için çalışmalar başladı. Çalışmalar neticesinde ilk olarak Fatih Sultan Mehmet Heykeli yeni yerine taşındı.

Fatih Sultan Mehmet Heykeli titizlikle gerçekleştirilen bir çalışma sonucunda yeni yerine yerleştirildi. Çalışmaları Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, başkan yardımcılarıyla birlikte izledi.

Fatih Sultan Mehmet’i simgeleyen her iki eserin de geçişi bir süre burada sergileneceğini belirten Başkan Gürkan, “Edirne’de doğup büyüyen; İstanbul’un fethini burada planlayan; tarihe ismini altın harflerle yazdıran ve yeni bir çağ başlatan ecdadımız Fatih Sultan Mehmet’in heykeli ile Edirne’de dökülen ve İstanbul’un fethedilmesinde önemli rol oynayan Şahi Topları, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin kararıyla bir süre burada yer alacak. Fatih Sultan Mehmet’i simgeleyen bu iki önemli eserin geçici yerinde açılışını ise Edirne Valiliği ile birlikte 31 Mart Cuma Günü Saat:15.00’te düzenleyeceğimiz törenle açacağız. Açılışımıza tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.

///Edirne Belediyesi Basın Bülteni

 

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com