Ana Sayfa Manşet, Yerel 5 Temmuz 2015 156 Görüntüleme

Gaytancıoğlu: “Buğdayın fiyatı çiftçiyi mağdur ediyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu bölgede buğday hasadının başlamasıyla birlikte üreticilerle bir araya gelmek ve ofisin alım politikaları hakkında sağlıklı bilgi edinmek için Keşan İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Ali Yetim ile birlikte Toprak Mahsülleri Ofisi Keşan Ajans Amirliği’ni ziyaret etti. Toprak Mahsulleri Ofisinin piyasaya müdahale etmesinden memnun olduğunu belirten Gaytancıoğlu “Ancak maliyetler çok yüksek en düşük buğday fiyatının 90 kuruşlarda olması gerekiyor, protein değerlerine göre de bu fiyatın 1 TL yi geçmesi lazım. Şuan serbest piyasa da buğdayın 60-70 Kuruş düzeyinde olması çiftçiyi mağdur ediyor” dedi.
TMO’nun depolarında geçtiğimiz yıllara ait buğday’ın bulunması bu stoklar erimeden vahşi ithalat ile paranın dışarıya gitmesinin üreticiyi olumsuz etkilediğini de belirten Gaytancıoğlu, “Gelişmiş ülkelerde hem sanayicinin, hem üreticinin hem de tüketicinin  beklentileri karşılanmalıdır” diyerek bunun ancak nitelikli bir tarım politikasıyla sağlanacağını söyledi.
Çiftçilerle uzun süre sohbet eden Gaytancıoğlu ekimde, dikimde, hasatta her zaman çiftçilerimizle beraber olacağını vurguladı. Ardından ofisin laboratuvarını da ziyaret eden Gaytancıoğlu uzmanlardan konuyla ilgili detaylı bilgi aldı.

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com