Ana Sayfa Manşet, Türkiye 25 Temmuz 2017 148 Görüntüleme

Gaytancıoğlu: “Et fiyatları düşmeden Faruk Çelik düştü!”

CHP Edirne Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Doç.Dr. Okan Gaytancıoğlu yaklaşan Kurban Bayramı öncesi, et fiyatları ile ilgili bir değerlendirme yaptı.
“Et fiyatları düşmeden Faruk Çelik düştü!” Diyen Gaytancıoğlu; “Ondan önce kaç bakan değişti. Ancak sorun değişmedi. AKP İktidara geldiği günden bu yana et fiyatlarının yüksekliğini, süt fiyatlarının düşüklüğünü konuşuyoruz.” dedi.
AKP iktidarının bazı dönemlerinde  süt ineklerini keserek et fiyatını düşürmeye çalışıldığını ifade eden Gaytancıoğlu, “Ancak 2009 yılı ile birlikte başlayan et fiyatlarının yükselmesi önlenememiştir. Çünkü dişi hayvanların kesilmesiyle Türkiye hayvan varlığı azalmış, analar ya da ana olabilecek ve yavru verebilecek hayvanlar kesildiği için kırmızı et açığı baş göstermiştir” dedi.
Et fiyatlarını düşmesi için Bakanın değil tarım politikalarının değişmesi gerektiğini ifade eden Gaytancıoğlu “Devlet üretimi, hayvan sayısını artırmaya yönelik politikalar uygulamalıdır. Köylerde üreticiler daha fazla desteklenmelidir. Ancak AKP’nin aklında ve zihniyetinde bu yok, üretmek yerine ithalat var. Hemen ithalata sarılıyor. Böyle olunca da ithal et piyasaya girdiğinde besici de karkas et fiyatlarının düşeceği korkusu ile, elindeki hayvanları kestirmeye başlıyor. Böylece hem ithalatın etkisi ile hem de yerli üreticilerin hayvanlarını kestirmesi ile piyasadaki et miktarı artıyor ve fiyatlar  belli bir süreliğine düşüyor. Ama bu geçici bir durum oluyor,  çünkü üretici para kazanamadığı için kestirdiği hayvanların yerine  yenilerini yetiştirmiyor. Bu da et fiyatlarının tekrar yükselmesine neden oluyor.” Dedi.
Yemdeki KDV düşüşünün aracılara yaradığını belirten Gaytancıoğlu artan maliyetler üreticinin üretim yapabilmesinde ki en büyük engel oluyor.” Dedi.  Devamla; “Besi hayvancılığının en ekonomik şekli, yem destekli mera hayvancılığıdır. “ diyen Gaytancıoğlu Türkiye’de son yıllarda meralara da göz dikildiğini, meraların köylünün elinden alınmak istendiğine dikkat çekti. Mera hayvancılığının desteklemesi gerektiğini de belirten Gaytancıoğlu “Mera besisi ile yem girdi %’sini azaltmak mümkün olacaktır. Devletin buna yönelik projeler üretmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com