Ana Sayfa Siyaset 27 Aralık 2017 69 Görüntüleme

Gündoğdu: “İşçinin Emekçinin Hakkını Gasp Etmeyin”

CHP KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ TBMM BAŞKANLIK DİVANI ÜYESİ VECDİ GÜNDOĞDU’NUN     ‘ TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇİRİLMESİ ’ NEDENİYLE YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI:

“İŞÇİNİN EMEKÇİNİN HAKKINI GASP ETMEYİN

BİLİNDİĞİ GİBİ 24 ARALIK 2017 TARİHİNDE YAYINLANAN 696 SAYILI OHAL KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMESİYLE ÇALIŞMA YAŞAMINDA EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİSİ OLARAK DEĞERLENDİRİLEN KAMUDA TAŞERON İŞÇİ ÇALIŞTIRMA İLE İLGİLİ KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTIR.

KAMUDA TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA GEÇİŞİNDE KAPSAM DARALTILMIŞTIR. BÜTÜN TAŞERON İŞÇİLERE KADRO VERİLMEMEKTEDİR.

AYRICA 696 SAYILI KHK İLE KAMUDA ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERİN KADROYA ALINMASINDA SINAV KOŞULU DA GETİRİLMEKTEDİR.

DÜZENLEME İLE YAŞLILIK AYLIĞI ALMAYA HAK KAZANMAMIŞ OLMAK, TAŞERON İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIRILMALARINDAN DOLAYI AÇTIKLARI DAVALARDAN VEYA İCRA TAKİPLERİNDEN VAZGEÇMİŞ OLMAK, ÖNCEKİ HAK VE ALACAKLARINDAN VAZGEÇMİŞ OLMAK, BUNA İLİŞKİN FERAGAT BELGESİ İMZALAMAK ZORUNLULUĞU GETİRİLMEKTEDİR.

TAŞERON İŞÇİLERDEN KADROYA ALINACAKLARA DAYATILAN HAKLARINDAN FERAGAT ETME, GÜVENLİK SORUŞTURMASINA TABİ OLMA VE SINAVA GİRME ŞARTLARI DA HEM ANAYASA’YA AYKIRI, HEMDE ADALETSİZ BİR UYGULAMADIR.

BU DÜZENLEMENİN KHK İLE YAPILMASI, KONUYU MECLİS’TEN VE MİLLETTEN KAÇIRMA, KAPSAMA ALINMAYAN VEYA İLERİDE MAĞDUR OLACAK EMEKÇİLERİN YARGI YOLUNA GİTMESİNİN ÖNÜNÜ KAPAMA AMAÇLIDIR.

HÜKÜMETİN MECLİSTEN KAÇIRARAK YAPTIĞI BU DÜZENLEME EKSİK VE ANAYASAYA AYKIRI BİR DÜZENLEMEDİR.

AKP’NİN YAPTIĞI DÜZENLEME; OLDUBİTTİYE GETİREREK, TARAFLARLA TARTIŞILMADAN, TARAFLARIN ÖNERİLERİ GÖRMEZDEN GELİNEREK YAPILAN VE EMEKÇİLERİN MAĞDUR OLMASINA YOL AÇABİLECEK BİR DÜZENLEMEDİR. BİLGİLERİNİZE…

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com