Ana Sayfa Manşet, Yerel 2 Eylül 2015 129 Görüntüleme

Milletvekili Erdin Bircan’dan Varto Raporu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi tarafından Erzurum ve Muş illerinde çalışmalar yapmak üzere görevlendirilen Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ve Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan Muş’un Varto ilçesine giderek son zamanlarda yaşanan şiddet olaylarını yerinde değerlendirdi.

Erzurum’dan karayoluyla Muş’un Varto ilçesine gelen Erdin Bircan ve beraberindeki CHP heyeti, Varto ilçe başkanlığında kalabalık bir partili grubu ile sohbet ederek Varto’da yaşanan şiddet olaylarını değerlendirdi. Varto’da öldürülen PKK’lı bir kadının çıplak fotoğraflarının sosyal medyada paylaşılmasının vatandaşlar tarafından bir provakasyon olarak değerlendirildiği, buna rağmen ciddi tepkilere yol açtığı anlatıldı. Vartolular, tepkiler sonucunda çok ciddi çatışmalar olduğu, başta esnaf olmak üzere halkın ağır bir şekilde travmaya uğradığı ifade etti. Halk tarafından 7 Haziran seçimlerinden sonra sonuçları beğenmeyenler tarafından terörün bilerek ve isteyerek tırmandırıldığı, halkın adeta cezalandırıldığı ve bu olayların 1 Kasım seçimlerine hazırlık olarak algılandığı söylendi. Vatandaşlar iktidarı kaybedenlerin Varto’da yaşanan şiddet olaylarında sorumluluğu olduğunun altı çizdi.

CHP heyeti daha sonra çatışmadan zarar gören ilçe esnafını ziyaret ederek ve kahvelerde vatandaşlarla sohbet ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Vatandaşlar toplumsal barışın şiddetle sağlanamayacağını, insanların özgür iradeleri ile seçmedikleri ırk, din, mezhep ve inançlar nedeniyle kutuplaştırılmalarının şiddeti doğuracağı ve bu şiddetten beslenmeye çalışan siyasetçilere geçit verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Çatışmaların yoğun yaşandığı noktalarda dükkanların ciddi şekilde hasar gördüğü hemen her yerde kurşun izlerinin olduğunu saptayan heyet hasar tespit çalışmaları hakkında da bilgi aldı. Esnafın zararlarının mutlaka tazmin edilmesi gerektiğini belirten CHP heyeti bu konunun da takipçisi olacaklarını ifade etti.

Vatandaşlarla sohbet eden CHP milletvekilleri toplumsal barışın acil bir ihtiyaç olduğunu, terör ve şiddetle hiç bir sorunun çözülemeyeceğini belirterek, CHP’nin toplumsal barış için verdiği yasa tekliflerini halka anlattı. CHP’nin seçim ve koalisyon çalışmaları sürecindeki tutum ve davranışlarının Varto’da beğeni ile takip edildiği belirten vatandaşlar CHP’nin özellikle Doğu ve Güneydoğu’da güçlenmesi gerektiğinin altını çizdi. Vartolular, bu bölgelerde ciddi şekilde oy kaybeden AKP’den doğan boşluğun CHP tarafından doldurulabileceği ve halkın CHP’ye güvendiğini söyledi.

Edirne Milletvekili Erdin Bircan Varto ziyareti ile ilgili olarak, “Halk tarafından Cumhuriyet Halk Partisi’ne büyük bir ilgi var. Halk her şeyin farkında. 7 Haziran öncesi hiçbir sorunun yaşanmadığı bu coğrafyada AKP’nin istediği oyu alamaması sonrası yaşanan olaylarda sorumluğunun büyük olduğunu görüştüğümüz tüm yurttaşlarımız söylüyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com