Ana Sayfa Gündem, Manşet, Yerel 7 Şubat 2017 176 Görüntüleme

Mutfaktan Madalyayla Çıktılar

25 ülkeden 400’ü yabancı olmak üzere 2000 aşçının 70 kategoride yarıştığı 25’i yabancı 100 jüri üyesinin katıldığı Bu yıl 15.’si düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak günleri 2-5 Şubat 2017 tarihlerinde TÜYAP Kongre Merkezinde yapıldı. Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar MYO Aşçılık Programı iki ekiple “Üniversiteler Arası Modern Türk Mutfağı” kategorisinde yarışmaya katıldı. Yarışmada bir ekip Altın bir ekip ise  Bronz Madalya alarak okullarını başarıyla temsil ederek gururlandırdılar.

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama da şunlar kaydedildi:

“Altın madalya kazanan öğrencilerimiz Aksay Komşu, Merve Aksoy, Çağla Katkat, Göktuğu Arık’ı ve bronz madalya kazanan öğrencilerimiz Cevat Can Dallı, Meryem Kılıç, Cemalettin Talay, Özgür Topaç’ı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Altın madalya kazanan ekibimiz yarışmaya;

Başlangıç tabağı; Süzme Yoğurt ile Lezzetlendirilmiş Sebzeli Kadayıf Topu

Ana Yemek Tabağı;  Panelenmiş Badem Püresi ve Sebze Sote Eşliğinde Mısır Soslu Kuzu Sırtı

Tatlı Tabağı; Hasule Dolgulu Pancar Soslu Armut Tatlısı

yemekleriyle katılmışlardır.

Bronz madalya kazanan ekibimiz yarışmaya;

Başlangıç Tabağı; Sebze Yatağında Erik Soslu Kuru Patlıcan Dolması

Ana Yemek Tabağı; Mücver ve Sebze Sote Eşliğinde Bal ve Kayısı Soslu Dana Madalyon

Tatlı Tabağı; Kivi ve Çikolata Soslu Kaymaklı İrmik Helvası

yemekleriyle katılmışlardır.

Yarışmayla ilgili akademisyenlerin yapmış oldukları değerlendirme ise şu şekildedir;

Öğr. Gör. Evrim Karaca

15.’si düzenlenen Uluslararası İstanbul Mutfak günleri Avrupa’nın ve Türkiye’nin uzun soluklu ve en önemli yarışmalarından biridir. Böylesine önemli bir yarışmaya öğrencilerimizin katılması ve deneyim kazanmaları onların sektöre hazırlanmaları bir fırsattır. Bu anlamda öğrencilerin vizyonu ve mesleki gelişimleri için yarışma büyük katkı sağlamıştır. Yarışam sırasında öğrencilerimiz söktörün ileri gelen şefleri ve gurmeleriyle tanışma imkanı bulmuştur. Bu sohbetler öğrencilerimizin mesleki anlamda vizyonunu genişletmiştir.

Öğr. Gör. Mehmet Selman Bayındır

3 aylık uzun bir zaman sürecinin sonunda yarışmaya hazırlandık. Yarışma yemekleri belirlenirken Türk mutfağının en seçkin ve özgün yemeklerini araştırarak tercih ettik. Yarışma kategorisinin özüne uygun olarak bu yemekleri modernize ederek tekrar yorumladık.

Öğr. Gör. Aykut Aybaş

Kendi kategorilerinde 30 üniversite ekibinin katılmış olduğu yarışmada öğrencilerimizin altın ve bronz madalya ile dönmeleri okulda aldıkları aşçılık eğitiminin başarılı bir şekilde uygulandığını göstermektedir. Uygulamadaki bu başarı Trakya Bölgesindeki yiyecek-içecek işletmelerine olumlu yönde yansıyacaktır.

Öğr. Gör. Ali Çakır

Bu yıl yeni açılmış olmasına rağmen ilk yılında okulumuzu başarıyla temsil eden öğrencilerimizi ve hoca arkadaşlarımızı kutluyorum. Bölüm olarak gelecek yılda Türk Mutfağına olan katkılarımız artarak devam edecektir.”

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com