Ana Sayfa Gündem, Tekirdağ 22 Mayıs 2017 222 Görüntüleme

Müzik Teknolojileri Müzesi törenle açıldı

Süleymanpaşa Belediyesi Müzik Teknolojileri Müzesi törenle açıldı

Süleymanpaşa Belediyesi Konservatuvarı bünyesinde kurulan Müzik Teknolojileri Bölümü öğrencilerinin ürettiği enstrümanların sergileneceği Müzik Teknolojileri Müzesi, düzenlenen törenle açıldı.

Müzik Teknolojileri Bölümü’nün Çalgı Yapım Atölyesi’nde üretilen eserler, Ertuğrul Mahallesi Sefa Sokak’ta açılan Müzik Teknolojileri Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Müzede neyden gitara, kanundan kemençeye, kemandan bağlamaya, kavaldan davula kadar çok sayıda enstrüman sergileniyor.

EŞKİNAT: “BU BÖLGEYİ SANAT VE KÜLTÜR SOKAĞI HALİNE GETİRECEĞİZ”

Açılış töreninde konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Gördüğünüz bina, buradaki üç adadan biri. İlk adada tarihi Tekirdağ fotoğraflarının sergileneceği Tekirdağ Tarihi Müzesi yer alacak ve çevresindeki betonarme binalar kamulaştırılıp yıkılacak. Belediye hizmet binamız ve Müzik Teknolojileri Müzemiz ikinci adayı oluşturuyor. Arka sokakta bir binamız daha var. Orayı da restore edeceğiz. Böylece bu sokakları birer sanat ve kültür sokağı haline getirmeyi hedefliyoruz. Müzik Teknolojileri Müzesi, Süleymanpaşa Belediyesinin en önemli projelerinden olan Çalgı Yapım Atölyesi’nde üretilen enstrümanların sergilenmesi amacıyla açıldı. Bu müzenin açılması ihtiyacının ortaya çıkmasında, ürettikleri enstrümanlarla Çalgı Yapım Atölyesi’ndeki 22 öğrencimizin ve eğitmenlerinin büyük katkıları var. Kendilerine teşekkür ediyorum,” açıklamasında bulundu.

MÜZENİN AÇILIŞINA İLGİ YOĞUN OLDU

Başkan Eşkinat’ın ardından Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Müzik Teknolojileri Bölüm Başkanı ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, Müzik Teknolojileri Bölümü Araştırma Görevlisi Ahmet Tunç Buyruklar da bir konuşma yaparak müze hakkında detaylı bilgi verdi.

Müzenin açılış kurdelesini Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı Müzik Teknolojileri Bölüm Başkanı Ahmet Tunç Buyruklar ve Süleymanpaşa Belediye Konservatuvarı öğrencisi birlikte keserken, açılışta Çalgı Yapım Atölyesi’nde yapılan klasik kemençe ve gitar dinletisi de davetlilerin beğenisini kazandı.

Açılışa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Gülferah Güral, Hulusi Özocak, Süleymanpaşa Belediye Meclis Üyeleri ile Müzik Teknolojileri Bölümü eğitmenleri ve öğrencileri, ayrıca çok sayıda basın mensubu ve vatandaş  da katıldı.

borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com