Ana Sayfa Manşet 18 Şubat 2015 162 Görüntüleme

Test Çalışmaları başladı

Edirne Belediyesi İçme Suyu Arıtma Tesisleri’nde mikrobiyolojik analizler ile ilgili araştırma ve test çalışmaları başladı.

Edirne Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü İçme Suyu Arıtma Tesisleri Laboratuarında mikrobiyolojik analizler ile ilgili araştırma ve test çalışmalarına başlandığı belirtildi.

Edirne Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Halkın tüketimine sunulan içme kullanma suyunun dağıtım şebekelerine değişik yollarla bulaşmış olan mikroorganizmaların dezenfekte ve inaktif oluşumunun kontrolü için şehir merkezinde ve semtlerdeki numune alma noktalarından şebeke suyundaki Koliform ve Escherichia Coli parametresinin devamlı takip edilmesi ve şehir şebeke suyunun ‘’İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelik değerlerinin ve TS 266 Standart’’ına uygunluğunun denetlenmesinde kullanılmak üzere sayım kabı mühürleme cihazı, kabinli UV lamba, steril numune şişeleri ve analiz kitleri temin edilmiştir. 2015 yılından itibaren şehir şebeke içme ve kullanma suyu, Tesis giriş ham suyu ve Tesis arıtılmış çıkış suyu mikrobiyolojik analizlerinin yapılmasına başlanmıştır. İçme suyunun kalitesi sıkı denetim altına alınmıştır.

Mikrobiyolojik analiz yönteminin özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

  • Belirlenmiş madde teknolojisi (Defined Substrate Technology – DST) bakterileri teşhis etmek için onların yapı taşı olan enzimlerin, renkli madde öncüsü olarak sınıflanmış spesifik maddeleri etkilemesine dayanan, bir metot ile tespit etmektedir.
  • Enzimatik test reaksiyonu sonucuna göre bakteriyolojik sayım elde edebilmek amacına yöneliktir.
  • Koliform ve E.coli’yi aynı anda 18 saatte tespit eder.
  • 100 ml’deki bir tek koliformu veya E.coli’yi tespit edebilecek hassasiyettedir.
  • Test tekrarı veya teyidi gerektirmemektedir.”
borsa

Yorumlar

Tema Tasarım | Osgaka.com