Ana Sayfa Gündem, Manşet, Türkiye 14 Aralık 2016 140 Görüntüleme

Yaz Saati Uygulaması Meclis Gündeminde

CHP’den Başbakana yaz saati sorusu

* Öğrenciler zifiri karanlıkta çıkıyor, uyukluyor
* Yurttaşlar güvenlik kaygısı yaşıyor
* Enerji tasarrufunun miktarı nedir?

CHP, Başbakan Binali Yıldırım’a yaz saati düzenlemesi ile ilgili tepki gösterdi. Öğrencilerin zifiri karanlıkta evden çıktığını vurgulayan CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Güneş doğmadan okula giden öğrenciler, ilk dersi lamba yakarak işlemek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyuklarken öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçidir. Enerji tasarrufunun miktarı nedir?” dedi.
Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması üzere TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi veren Yüceer, şunları kaydetti:

ÖĞRENCİLER UYUKLUYOR
“Bu yıl 2016/8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 1973’ten bu yana devam eden yaz saati uygulaması sürekli hale getirilmiştir. Bu uygulamayla kış aylarında Türkiye’nin ticari ilişkilerinin yarısından fazlasını yürüttüğü Avrupa ile olan saat farkı üç saate çıkmıştır. Söz konusu en çok öğrencileri etkilemiştir. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkmaktadır. Güneş doğmadan okula giden öğrenciler, ilk dersi lamba yakarak işlemek zorunda kalmaktadır. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyuklarken öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçidir. Veliler ise sokak köpekleri, madde bağımlıları nedeniyle çocuklarını karanlıkta sokağa çıkmasını istememektedir. Yurttaşlarımız da sabah işe giderken güvenlik kaygısı yaşamaktadır.
ENERJİ TASARRUFUNUN MİKTARI NEDİR?
Önümüzdeki yıl halkın tepkisini çeken söz konusu uygulamadan vazgeçilecek midir? Yaz saati uygulamasının sürekli hale getirilmesiyle yapıldığı iddia edilen enerji tasarrufunun miktarı nedir? Yaz saatinin sürekli olmasından bu yana, aradan geçen süreçteki ekonomik kayıp olup olmadığı konusunda yapılmış bir araştırmanız var mıdır? Yaz saati uygulamasına geri dönülmesi yönünde vatandaşlarımız tarafından kaç başvuruda bulunulmuştur? Kışın sabah saatlerinde aydınlatma ihtiyacı nedeniyle uygulamanın hane halkları, sanayi ve ticaret kuruluşlarının kullandığı enerji tüketimine nasıl bir etkisi olmuştur?”

borsa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

“Naylon Poşete Hayır”

“Naylon Poşete Hayır”

Tema Tasarım | Osgaka.com