Ana Sayfa Yazar 8.11.2017 259 Görüntüleme

YİNE KILIÇDAROĞLU ZİYARETİ…

Bugünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Edirne ziyareti ile ilgili köşe yazısı yazmak istiyorum.

Dünkü yazımda birçok kişi gibi benim de itiraz etmemin mümkün olamayacağı konular ve söylemler ile ilgili değerlendirmeler yaptım.

Bu gün ise Sayın Kılıçdaroğlu’nun iki iddialı söyleminden bahsedip birçok kişi gibi kabul ettiğim görüş ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Birincisi Türkiye’de 40 yıldan bu yana devam etmekte olan ve birçok iktidarlar gelip geçmesine rağmen bitirilemeyen Terörü dört yılda bitiririm açıklaması, diğeri de kendilerine yetki verilmesi halinde Ergene Kirliliğini 3 yıl içinde sona erdirileceği iddiası.

Her iki iddianın da gerçeğe dönüşmesini her kes gibi çok arzu etmeme rağmen süreç olarak mümkün olamayacağını düşünüyorum.

Mutlaka olur da bilhassa verdiği süre beni bu düşünceye yöneltiyor.

Dört yılda 40 yıllık terörün sona ermesi çokta kolay bir iş olmasa gerek.

Tabiiki siyasi bir konuşma ve siyasi bir liderin söylemesi gereken ifadeler bunlar.

Bu  güne kadar bu konuda başarılı olamamış tüm iktidarlar da göreve talip olduklarında bu tür vaatlerde bulunmuşlardı ama maalesef başarı elde edilemedi

Bakın Edirne’de yapmış olduğu konuşmasında neler söylemiş Kılıçdaroğlu;

“Türkiye’ye verdiğim bir söz var, 80 milyona verdiğim bir söz var.  CHP iktidarında Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda göreceksiniz. İlk dört yıl içerisinde terörü bitireceğim. Diyorlar ki ‘Nasıl bitireceksin?’, akılla bitireceğiz, irfanla bitireceğiz, birikimle bitireceğiz, insan sevgisi ile bitireceğiz, demokrasi ile bitireceğiz, özgürlükle bitireceğiz, bu ülkenin topraklarında terör değil, barış olmalı. Hamurunda, mayasında barış olmalı. Hamurunda, mayasında kardeşlik olmalı. Nasıl bitireceksin? Akılla bitireceğiz, sevgiyle bitireceğiz, bütün insanları kucaklayarak bitireceğiz”

Peki, bu güne kadar ülkeyi yöneten iktidarlar Kılıçdaroğlu’nun bu saydıklarını uygulamadılar mı?

Sırf bu terör belasından kurtulmak için toleranslar gösterilmedi mi?

Barış sağlayarak her gün şehit haberlerini duymamak, akıtılan kanların devam etmesini durdurmak, kardeş kavgasını sona erdirerek insan sevgisini ön plana çıkarma gayreti içinde olunmadı mı?

Bu mücadeleleri veren iktidarlar akıl, irfan, insan sevgisi sahibi olmayıp hamurunda ve mayasında barış ve kardeşlik olmayan Hükümetler miydi?

Bana göre hepsi yapıldı ve olması gerekenler yerine getirildi.

Ama olmadı ve hala olmuyor da.

İnşallah Kılıçdaroğlu’nun bunların dışında bir bildiği ve yeteneği vardır da CHP İktidarı ile Terörde sona ermiş olur.

İkinci iddiası olan Ergene Kirliliği konusunda da çok iddialı konuştu  Kılıçdaroğlu ve 3 yılda sorunu ortadan kaldırmayı vaat etti.

Bakın neler söylemiş bu konuda: “Kaynağını yıllar önce görmüştüm, pırıl pırıl ama denize dökülen yerde simsiyah bir su görüyorsunuz. Suyun çürüdüğünü hiç duydunuz mu? Ergene’de su çürümüştür. Nasıl bir çevre anlayışı, nasıl bir insan anlayışı. CHP iktidara geldiğinde Ergene’nin kirliliği en geç 3 yıl içinde ortadan kaldırılacak.”

Keşke dediği gibi basit ve kolay olsa ama ben bu konuda da çok şeyin denendiğini ve çok yoğun mesailer harcandığını bilenlerden olduğum için bu iddiayı da çok gerçekçi göremiyorum.

İnşallah dediği gibi olsun da CHP İktidara gelip kanayan yara haline gelmiş olan Ergene kirliliği sona ersin.

Ama şunu hatırlamakta yarar var bana göre.

Rahmetli Bülent Ecevit iktidarında bu konuda önemli çalışmaların yapıldığını biliyoruz.

Edirne Milletvekilimiz Şadan Şimşek’i anmadan geçmek vefasızlık olur sanırım.

Ergene Kirliliği konusunda çok önemli hassasiyetler göstererek çalışmalar sergilenmesine ve sırf Ergene kirliliğinde başları elde edebilmek için Tekirdağ Milletvekilinin Çevre Bakanı olarak görevlendirilmesine rağmen yine bir sonuç alınamamış olmasını hatırlıyoruz sanırım.

Ergene’yi kirletenleri engelleyemediğiniz sürece yapılacak temizlik çalışmasının hiçbir önemi olmuyor ne yazı k.

Bunu da başaramadığımıza göre Kılıçdaroğlu da gelse bu iş hallolmaz bana göre.

Bu konuları kaleme alışım Kılıçdaroğlu’nun fikirlerini çürütmek ve onu bu konuda başarısız olacağını var saymak için olmadığını bilmenizi isterim ama olmayacak duaya da amin demenin çokta doğru olmayacağını kabul edenlerdenim.

İnşallah Kılıçdaroğlu’nun elde edeceği halkın iktidarı göreve gelir de yılların birikimi olan bu sorunlarda ortadan kalkmış olur.

Ne desek yakışır?

AMİN…galiba…

 

 

borsa

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Eyvah Eyvah!

Eyvah Eyvah!

Tema Tasarım | Osgaka.com