Dolar 28,9124
Euro 31,3063
Altın 1.894,66
BİST 8.109,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 11°C
Az Bulutlu
Edirne
11°C
Az Bulutlu
Çar 10°C
Per 5°C
Cum 5°C
Cts 7°C

Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden ‘Halk Sağlığı Haftası’ Mesajı

Edirne İl Sağlık Müdürlüğünden ‘Halk Sağlığı Haftası’ Mesajı
A+
A-
08.09.2023
467
ABONE OL

EDİRNE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ HALK SAĞLIĞI HAFTASI BASIN BİLGİ NOTU

Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası kutlanmaktadır. Bu haftanın amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır.

Halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedefler. Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır.

Aile sağlığı merkezlerimizde, toplum sağlığı merkezlerimizde ve sağlıklı hayat merkezlerimizde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir. Yaşamın ilk anlarından itibaren her vatandaş aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. Daha bebeklik ve çocukluk çağında aşılama faaliyetleri ile başlayan koruyucu sağlık hizmetleri bir ömür boyu sürmektedir. Aile hekimliği uygulaması ile her birey sağlıkları ile ilgili her türlü konuda danışmanlık hizmeti alabilecekleri bir hekime kavuşmuştur. Kadın, bebek ve çocuk sağlığı hizmetleri, ulusal aşı programı kapsamında bağışıklama hizmetleri, bulaşıcı hastalıklarla mücadele hizmetleri, içme ve kullanma suları ile yüzme sularının güvenliği için numune alım ve takip hizmetleri, sağlıklı beslenme ve hareketli hayatı teşvik için çalışmalar, ruh sağlığı hizmetleri, çevre sağlığı hizmetleri, bağımlılık türleri ile mücadele, Dünyadaki gelişmiş ülkelerle aynı şekilde üç kanser türü (meme, rahim ağzı, kalın bağırsak) için erken teşhise yönelik tarama ve eğitim faaliyetleri gibi çok sayıda halk sağlığı hizmetinin sunumu gerçekleştirilmektedir.

Aile Sağlığı Merkezlerimizde bireylerin her türlü sağlık takipleri kişiye özel olarak verilmektedir. Evlilik öncesi, gebelik, bebeklik ve yaşlılık dönemleri de dahil yaş grubuna özel her türlü izlem, birçok tarama testi, aşılama çalışmaları ve kronik hastalık ve kanser taramaları gerçekleştirilmektedir.

İlimizde Merkez ilçemizde bulunan iki Sağlıklı Hayat Merkezinde (SAHAM) yer alan Obezite Okulu, Anne – Baba Okulu, Sağlıklı Yaş Alma Okulu ile verilen eğitimlerde vatandaşlarımızın sağlıklı bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir. Merkezlerimiz bünyesinde yer alan Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi (KETEM), Verem Savaş Birimi, Sigara Bırakma Poliklinikleri ve diğer SAHAM birimlerinde sunulan tüm hizmetlerimiz ÜCRETSİZ olarak verilmektedir.

Tüm bu çalışmalara ek olarak Halk Sağlığı Haftası kapsamında İlimizde;

3 Eylül Pazar günü ”Sağlıklı Beslen Egzersiz Yap, Sağlıklı Kiloda Kal” temasıyla ilimiz merkezinde bulunan Gölet Mevkiinde stant kurulmuş ve yürüyüş etkinliği gerçekleştirilmiştir.

4 Eylül Pazartesi günü Edirne Saraçlar Caddesinde “Sana En Yakın Hekimin, Aile Hekimin” temasıyla genel olarak tüm halk sağlığı konularında stant etkinliği gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte; Verem Tarama Tırı ile vatandaşlarımıza tarama yapılmış ve stantta tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, beden kitle indeksi (BKİ) hesaplama, CO ölçümü, KETEM’e taramaya davet, broşür dağıtımı vb çalışmalar yapılmıştır.

Hafta kapsamında köylerde de stant çalışması gerçekleştirilmiş olup; bu etkinliklerde de Verem Tarama Tırı ile vatandaşlarımıza tarama yapılmış ve stantlarda tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, beden kitle indeksi (BKİ) hesaplama, CO ölçümü, KETEM’e taramaya davet, broşür dağıtımı vb çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca kahvehanelerde halk sağlığı konularında broşürler dağıtılmıştır.

Sigara bırakma polikliniklerimizden hizmet alarak sigarayı bırakma konusunda başarılı olmuş vatandaşlarımıza, sigarayı bırakmak isteyen diğer vatandaşlarımıza örnek olması ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacıyla Teşekkür Belgesi takdim edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.