DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 14°C
Gök Gürültülü

Ak Parti, Saadet Partisi ve CHP İl Başkanlarının Engelliler Günü Mesajları

Ak Parti, Saadet Partisi ve CHP İl Başkanlarının Engelliler Günü Mesajları
02.12.2020
124
A+
A-

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle mesaj yayımladı.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günü olduğunu belirtti.
Hızla gelişen, çalışkan ve dinamik bir nüfusa sahip olan Türkiye’de, birçok engelli vatandaşın mevcut olduğunu belirten Başkan İba, “Engelli vatandaşların toplumun ayrılmaz bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin maruz kaldığı bir sağlık sorunu olmaktan ziyade, sosyal boyutlarıyla her birimizi yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir husustur. Engelli vatandaşlarımızın önlerindeki, sosyal ve fiziki engeller kaldırıldığında, sanattan spora, girişimcilikten üretime kadar her alanda gurur verici başarılara imza atarak Devletimizin ve milletimizin onlara olan desteğine fazlasıyla karşılık verdiklerine memnuniyetle şahit olmaktayız.” İfadelerini kullandı.
Başkan İba, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada engelliler için ellerinden gelenin en iyisini yapmanın gayreti içinde olacaklarını dile getirerek, “Engelli vatandaşlarımızın geleceğe umutla ve sevgiyle bakabilmeleri son derece önemlidir. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki süreçte de engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, karşılaştıkları engelleri ortadan kaldıracak, sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak çalışmaların öncüsü olmaya, bu konuda tüm dinamiklerce yürütülen çalışmalara destek sağlamaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.
İba, “Bu duygu ve düşüncelerimle engelleri dolayısıyla karşılaştıkları güçlüklerden yılmadan, azimle çalışan, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize güç veren engelli kardeşlerimizin daima yanında olduğumuzu belirterek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor ve kendilerine aileleriyle birlikte mutlu, sağlıklı bir hayat diliyorum.” dedi.

******

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, engelli vatandaşların unutulmamasına dikkat çeken Ali Demirkıran,“Engellilerin çözüm bekleyen birçok sorunları var.  Bu sorunlara samimiyetle yaklaşılması gerekir. Toplumun önemli ve saygıdeğer bir bölümünü teşkil eden engellilerin çalışacakları iş sahalarının hazırlanmasına, insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına, her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken yatırımların yapılmasına acil ve özel bir itina gösterilmesi gerekir” dedi.  

Engellilerin Temel sorunlarına dikkat çeken Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran,  Engellilerin sorunlarının başında; Ayrımcılık, İstihdam, Eğitim, Çevresel sorunlar ve Bakıma muhtaçlık geldiğine vurgu yaparak, “bunlarla ilgili ‘projeler’ bir an önce hayata geçirilmelidir” şeklinde konuştu.

******

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı “ herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmesi umuduyla 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum “ dedi.

Pekcanlı yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“ Cumhuriyet Halk Partisi olarak kurulduğumuz günden bu güne kurucumuz ve önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Cumhuriyet Bilhassa Kimsesizlerin Kimsesidir” sözüne uygun hareket ettik. Her zaman haksızlığa uğrayanların, yoksulların, işsizlerin ve engellilerin yanında olduk. Eşit Adil ve Demokratik bir Türkiye için çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz.

Engelliler başta olmak üzere yaşlılar, çocuklar ,işsizler ve yoksullar insanlık onuruna yaraşır bir yaşam sürmekten uzaktır.

 Engellilerin, engeli olmayan bireylerden çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu bilmekle birlikte adalet ve eşitlik için engellilerin her zaman yanında olacağız. Engellilerin ciddi sorun yaşadığı birkaç konuya değinmek gerekirse sağlık ,eğitim, erişebilirlik ve istihdam bu sorunların başında gelmektedir.

Engelli olmayan bireylerin de sağlık hizmeti olma hususunda çok ciddi sorunlar yaşadığı hepimizin malumu. Sorunlar arasında günler hatta aylar sonraya alınan randevular hekimlerin yoğunluk nedeniyle hastalarla sadece birkaç dakika ilgilenmesi fark ücret talebi sayılabilir.

Engellilerse bu sorunları daha ağır yaşamaktadır. Şehirlerimizde erişebilirlik sorunlarının çözülmemiş olması engellilerin kalitesiz ve onlarca sorun barındıran sağlık hizmetine erişimini adeta imkansız kılmaktadır.Bir çok hakkın ön koşul niteliğindeki Sağlık raporu almak için aylar süren randevu kuyruğu haklardan yararlanmayı ve zamanında tedaviyi engellemektedir. Ayrıca SGK hizmetlerine sağlık uygulama tebliği ile getirilen sınırlamalar ile Katkı Payı istenmekte Kaliteli Tıbbi Cihaz ve Malzemeler karşılanmamaktadır. 6 Ay ile 1 yılı aşan randevu alma sorunuyla halkımız sağlık hakkından yararlanamamaktadır. Kanser başta olmak üzere bir çok hastalığın ilaçlarının zamanında karşılanmaması nedeniyle ölüme varan sorunların yaşanması bizleri derinden yaralamaktadır. SMA hastası çocukların ilaçsızlık nedeniyle ölümleri hala belleklerimizde. Hala protez,  Ortez, işitme cihazı tekerlekli sandalye vb. ihtiyaçlar yardım kuruluşlarınca karşılanmaya çalışılmaktadır. Halbuki sağlık hakkı en temel anayasal haktır ve bu hizmetler CHP iktidarında kaliteli gecikmeden ve ücretsiz olarak SGK tarafından karşılanacaktır. Başta engelliler olmak üzere tüm halkımızın sağlığını korumak birinci önceliğimiz olacaktır.

Ülkemizde 60 kişiye varan sınıflar, öğretmen eksikliği ve diğer bir çok eksik ve engellilerin erişim sorunu nedeniyle kaliteli bir eğitim hayal olmuştur. Parası olan yurttaşlar özel okullarda kaliteli eğitim umuduyla ciddi paralar harcanmaktadır.  Engelliler bu sorunların üstüne yetersiz özel eğitim dersleri, erişim sorunu özel eğitim alabilmek için gerekli raporun alınması ve belli bir yaşın üzerindeki çocuklara eğitim verilmemesi sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Ülkemizde istihdam sorunu çığ gibi büyürken engellilerin işsizliği de büyümektedir. Yasa gereği kamuda istihdam edilmesi gereken kadrolar doldurulmuş yüzde onu aşan engelli nüfusuna rağmen kamuda engelli kotası yüzde dörttür. Engelliler iş istemektedir. Engellilerin çok küçük bir kısmı iş bulmaktadır.

Bizler Adil ve Demokratik bir Türkiye için daha çok çalışacağız. Başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın sorunlarının çözümü birinci önceliğimizdir. Yalnız değilsiniz sizlerde bizleri yalnız bırakmayın Birlikte başaralım.

Eşit ve Adil Bir Türkiye için Engel Yok.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.