DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 22°C
Gök Gürültülü

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Saros Çed Sürecini Sonlandırmalıdır”

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Saros Çed Sürecini Sonlandırmalıdır”
06.05.2020
369
A+
A-

Saros Gönüllüleri, tüm ülkeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğüne ve İnceleme Değerlendirme Komisyonuna Saros FSRU ÇED sürecinin sonlandırılması gerektiğine dair gerekçeli itiraz dilekçeleri gönderdiler. Ancak ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü galiba yeni ÇED sürecinin başlangıcındaki hukuksuzluğu 6 Mayıs 2020 toplantı duyurulu toplantısız İDK kararıyla ÇED Olumlu kararına taşımaya hazırlanıyor.

İDK toplantısı ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri ve bölgede yaşayan kişi ve kuruluş temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleştirilmesi gerekirken resmi hiçbir duyuru yapmadan 06.05.2020 günü yapılacak Saros Fsru İdk toplantısını ileri bir tarihe ertelemeyerek sadece yazılı görüşler alınması yani fiziki İDK toplantısı yapılmaması usule ve çed yönetmeliğine açıkça aykırıdır.

Çevreyi korumakla ve gerçek bir Çevresel Etki Değerlendirmesi yapmakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz.

Saros körfezinde yaşayanlar Edirne İdare Mahkemesinde BOTAŞ şirketinin hazırlattığı ÇED raporunun ve projenin 90 ayrı sebeple akıl dışı ve hukuka aykırı olduğunu bilimsel raporla kanıtlayan bir dava kazandılar.

Bu mahkeme kararına ve bu davada keşfe katılan 10 ayrı bilim ve teknik uzmanın hazırladığı 113 sayfalık bilirkişi raporundaki tespitlere  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uymayıp Saros FSRU ÇED sürecine uygulanamayacak  2009 / 7 genelgesine sığınıp ÇED’i ve projeyi alelacele hızla bitirmeye mi çalışıyor?

Somut durumda Çevre ve Orman Bakanlığının 2009/7 sayılı genelgesi uygulanamaz. Çünkü ortada bir veya bir kaç aykırılık değil 90 civarında bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılık vardır. Mahkemeye sunulan Bilirkişi Raporu resmi ve hukuki bir belge olarak Sayın Komisyonu idari ve hukuki olarak bağlayıcıdır.

Saros körfezi Trakya bölgesi ve ülkemiz için çok önemli bir doğal varlıktır. Proje alanı, Saros Körfezi 2006 yılında Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edilmiş olup 2010 yılında da Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi ilan edilmiştir. Proje alanı devlet olarak imzaladığımız Barselona Sözleşmesi ve Bern Sözleşmesi kapsamında kalmaktadır. Botaş şirketi hem halka hem de bilime rağmen 1.Derece Deprem Bölgesi üzerine Liman ve Boru Hattı kurmak istemektedir. Şirketin ısrarı sadece dış ülkelerden doğal gaz alım ve satımı içindir. Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesi akla, bilime, doğaya, hukuka zarardır.

Çevre ve Şehircilik Bakanı ve tüm Bakanlık bürokratlarına sesleniyoruz. İtiraz dilekçelerimiz İnceleme  Değerlendirme Kurulunda dikkate alınmaz ve hukuksuzluk devam ettirilirse halka ve hakka rağmen ÇED Olumlu kararı verilirse vebal sizlerindir.

Saros Gönüllüleri Saros FSRU ÇED sürecindeki hukuksuzluklara karşı hukuksal ve toplumsal olarak mücadele edecek ve denizimizi, doğamızı talan etmek isteyenlere dur diyecektir.

Av.Bülent KAÇAR

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.