DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 29°C
Parçalı Bulutlu

Engelsiz Üniversite Biriminin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajı

Engelsiz Üniversite Biriminin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” mesajı
03.12.2019
341
A+
A-

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BİRİMİ’NDEN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI

BİR GÜN DEĞİL HER GÜN FARKINDAYIZ…
Özel gereksinim yani engellilik, bireylerin çevre ile etkileşimde üzerlerine düşen sosyal ve kültürel rolleri yerine getirmesinde sınırlılıklara yol açan, çevresel ve sosyal bir durumdur. Bu durum, hem özel gereksinimli bireylerin hem de bakmakla yükümlü olan kişilerin fiziksel, duygusal ve sosyal yönden etkilenmesine, bu nedenle çeşitli sorunlara maruz kalmasına neden olabilmektedir.
Pozitif ayrımcılık adı altında yapılan işlerin, giderek ayrımcılığı normalleştirdiği, hak ve vicdan temelinden uzakta, sadece yardım odaklı faaliyetlere sebep olduğu bilinmektedir.
Tüm dünyada artık yaşam biçimi ve standardı yönünden farklılıkların en aza indirilmesi amacıyla çalışmalar yapılmakta, herkes için tasarım herkes için yaşam alanı kıstasları öncelikli hale gelmektedir.

Yapılan düzenlemeler ve gösterilen çabaların bir pratiğe dönüşmesinin, farkındalığın sağlanmasından geçtiği açıktır. Bunun, kısa vadeli lütuf ve yardım anlayışıyla değil, hak ve proje temelli sağlıklı bir örgütlenme organizasyonuyla başarılacağı ise muhakkaktır.

Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi olarak bizler, “yardım temelli değil, hak temelli çalışmalar” yapmaya devam etmekte, ayrımcılık yapılmadan bu hakkın sağlanması ve korunup geliştirilmesi için yürütülecek her türlü çabayı önemsemekteyiz.
Tüm paydaşların bilgilendirilerek, herkes için yaşam ikliminin oluşturulmasının gerektiği inancıyla, köklü bir zihniyet değişikliği olmadan, amaçlanan neticenin alınamayacağı kanaatindeyiz. Sadece özel gün ve haftalarda yapılan etkinliklerin hafızalarda kalması, diğer gün ve haftalarda hiçbir çalışmanın yapılmamasının, ön yargıların kalıplaşmasına neden olduğu unutulmamalıdır.

Üniversitemizdeki çalışmalar, özel gereksinimli bireylerin toplumla bütünleşmesinin, hayatın her alanında aktif rol üstlenmesinin sağlanması ve engellerin kaldırılması için sadece bir gün, bir hafta değil, “Her Gün Farkındayız” felsefesiyle tüm bir yıla yayılarak aynı inançla sürdürülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Trakya Üniversitesi Engelsiz Üniversite Birimi
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.