DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 16°C
Çok Bulutlu

Hocalı Katliamı, Trakya Üniversitesinde Anıldı

Hocalı Katliamı, Trakya Üniversitesinde Anıldı
05.03.2021
170
A+
A-

Türk ve dünya tarihinin en acı ve elim hadiselerinden biri olan Hocalı katliamı, 29. yıl dönümünde Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.
Edebiyat Fakültesi tarafından, Hocalı katliamını unutturmamak ve genç kuşaklara aktarmak adına, Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıkov’un konuşmacı olarak katıldığı “Hocalı Katliamından Karabağ Zaferine” adlı konferans gerçekleştirildi.
Konferans öncesinde bir konuşma gerçekleştiren Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, 1992 yılının meşum gecesinde yaşananlara değinerek sözlerine başladığı konuşmasında, Hocalı’da yaşananların büyük bir dram olduğunu, bu tip felaketlerin bir kez daha yaşanmaması için yıl dönümlerinde hatırlanması, unutulmaması gerektiğini ve bu münasebetle bu konferansı düzenlediklerini söyledi. Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu, bu konferansla maksatlarının asla herhangi bir milletin düşmanlığını yapmak, kin ve nefret tohumları ekmek olmadığının altını çizerek, böyle bir anlayışın Türk milletinin ne doğasında ne tarihinde ne de geleneğinde bulunduğunu, bu anma ve hatırlatmaların benzeri olayların yaşanmaması adına yapıldığını belirtti.
Konferansa, Karabağ’ın coğrafi ve tarihsel yapısı ve durumuna değinerek başlayan Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıgov, bu bölgenin jeopolitik durumu ve önemi, tarih içinde uğradığı işgallerden söz etti. Özellikle bu bölgenin Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesinin ardından bölgenin demografik yapısını bozmak için Rusların bölgeye bizzat Ermeni nüfusunu getirdiği ve yerleştirdiği, işgal ettiği bölgenin kilit noktalarından Zengezur’u, özellikle Azerbaycan Türklüğü ile Anadolu Türklüğü arsındaki irtibatı koparmak için Ermenilere verdiğini ve böylece Türklerin kara bağlantısını kopardığını söyledi. Tarihî olaylarla Karabağ’ın süreç içindeki görünümünü ortaya koyan Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıkov, 1990’li yıllarda Ermeni teröristleri tarafından gerçekleştirilen terör olayları, saldırılar ve 1992 Şubat’ında 366. Motorize Rus Birliği ile Ermeni askerlerinin Hocalı’da yaptıkları katliamı anlattı. Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıkov, Hocalı katliamında, savunmasız durumda olan çocuk, kadın, genç ve yaşlı 613 kişinin hunharca katledildiğini, 1275 kişinin ise esir edildiğini, bu esirlerden 150’sine ilişkin bugün bile ölü veya diri olup olmadıkları hakkında hiçbir bilginin bulunmadığını vurguladı.
Dr. Öğr. Üyesi Ramin Sadıgov, konferansın devamında güncel Karabağ Zaferini ve bu çerçevedeki gelişmeleri dikkatlere sundu. Uzun bir süre sabırla beklediklerini ve topraklarını büyük bir zaferle geri aldıklarını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Sadıgov, bu büyük zaferde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, öteden beri devam eden büyük yardımlarının asla göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Konuşmasını, zengin görsellerle de destekleyen Dr. Öğr. Üyesi Sadıgov, özellikle Karabağ Zaferi’ne ilişkin görselleri ile Karabağ’da ve Azerbaycan’ın hemen her tarafında açılan Türk Bayrağı ve Türkiye’ye olan sevgi selini gözler önüne serdi. 
Program, aziz şehitlerin rahmet, minnet ve şükran duygularıyla yâd edilmesiyle sona erdi.///Haber Merkezi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.