DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 10°C
Parçalı Bulutlu

İYİ Parti İl Başkanından Ak Partinin Açıklamalarına Cevap!

İYİ Parti İl Başkanından Ak Partinin Açıklamalarına Cevap!
14.10.2020
146
A+
A-

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı, AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından “Varan 1” adıyla yayınlanan basın açıklamalarına, “Varamayan” başlığıyla yayınladığı basın açıklamalarıyla cevap veriyor. Açıklamalarda Edirne’deki kanal, barajlar ve sulama projelerine geniş yer veriliyor.
Orman ve Su İşleri eski Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Edirne ile ilgili çok tepki çeken açıklamalarına cevap İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’den gelmişti. Demir, yaptığı yazılı açıklamada Edirne’nin durumuna dikkat çekerek, AK Parti döneminde yapılanları eleştirmişti.  Aradan geçen sürenin ardından AK Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından gün gün yayınlanacağı ifade edilen, içerisinde projelerle ilgili bilgilerin yer aldığı yazılı açıklamalar yerel basında yayınlandı. Konuyla alakalı İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı tarafından çok geçmeden cevap geldi. Yapılan yazılı açıklamada, her projenin tek tek anlatılacağı ve gün gün “Varmayan” adıyla basına geçileceği bildirildi. Başkanlık tarafından “Varmayan 1” olarak yayınlanan açıklamada, barajlara, sulama projelerine, Kanal Edirne Projesine ve harcanan paralara dikkat çekildi. Başka konularda da ellerindeki bilgilerin tam olduğuna değinilen açıklamada:
“AKP İKTİDARINDA PROJELENDİRİLMİŞ BİR ÇALIŞMA YOKTUR”
“AKP Edirne İl Başkanlığı’nca, yerel gazetelerde projelerle ilgili açıklamalar yer aldı. Bu kapsamda tarafımıza söz hakkı doğmuş ve cevap verme ihtiyacı hasıl olmuştur. Öncelikle şunu ifade etmek gerekiyor, 18 yıllık AKP iktidarında Sn. Eroğlu’nun DSİ Genel Müdürlüğü ve Bakanlık yaptığı dönemde, DSİ tarihinde en yüksek harcamalar yapılmış, gereksiz birçok iş için para harcanmıştır. Edirne iline toplam 5 trilyon 313 milyon 649 bin 708 TL (eski para ile 5 katrilyon üzerinde) yatırım yapılmıştır.  Edirne DSİ Bölge Müdürlüğünde görev yapan tecrübeli, liyakatli yetişmiş teknik personeller tayin veya emekli edilerek yönetim erki zayıflatılmıştır. Öyle ki 2006-2016 yılları arasında taşkınlar ve su yönetimi iyi yapılamadığı için Edirne zarar görmüş ve itibar kaybetmiştir. Ne yazık ki 18 yıllık AKP iktidarı döneminde projelendirilmiş temeli atılan bir baraj ve sulaması projesi yoktur. İktidar önceki yıllarda ihale edilen önemli projelerin ise yüzde 50’sini bile tamamlayamamıştır. Bahsi geçen ve yerel basında yer alan yatırımlar ile ilgili görüşlerimiz şu şekildedir:
“KANAL EDİRNE PROJESİ”
En önemli konuların başında şehrimizi yıllardır taşkınlardan koruyacak diye lanse edilen ‘Kanal Edirne Projesi’ gelmektedir. Sn. Eroğlu tarafından 2016 yılında uygulama projesi bile olmadan, aceleyle, kanala başlanacak açıklamasıyla, kazısına başlanmıştır. ‘Kanal projesi, bitirildi tamamlandı artık taşkınlardan kurtulacağız’ denilerek açıklanmıştır. Lakin gerekli mühendislik çalışmaları tamamlanamadığı için kanal sazlık halinde bırakılmıştır. Kanal, herhangi bir taşkını önleyebilecek durumda değildir. Karaağaç sakinlerinden de kanala karşı büyük tepkiler mevcuttur. Üstelik gereksiz yere yapılan 5 köprüden övünülerek bahsedilmektedir. Kanal üzerinden geçiş için 2 köprü yeterli olmasına rağmen 3 tanesi gereksiz yapılmış bir müsrifliktir.
“HAMZADERE BARAJI”
Önceki hükümetler döneminde ihale edilen Hamzadere Barajı, pompaj doldurmalı baraj olarak, imdat sulaması durumunda kullanılmak üzere planlanmış bir projeyken, Sn. Eroğlu, genel müdür olduktan sonra proje ihalesi revize edilerek inşaat hızlandırılmış fakat daha sonra yavaşlamıştır. 2016 yılında 581 milyon TL harcanarak baraj sedde gövdesi tamamlanarak su tutulmuştur. Lakin barajın sulama kısmının yüzde 50’si ancak tamamlanabilmiştir. İhale ödeneği bittiği için kalan işlerin ne zaman biteceği belli değildir.
“ÇAKMAK BARAJI”
Gene önceki hükümetler döneminde planlanıp ihale edilen Çakmak Barajı projesi maalesef ihale edilen sürede tamamlanamamış tekrar ihale edilmiş ve uzun zaman sonra 2017 yılında baraj gövdesi bitirilebilmiştir. Ödenek yetersizliğinden Ne yazık ki sulama ihalesinin küçük bir bölümü ihale edilebilmiş durumda olup sulamanın genelinin ne zaman biteceği belli değildir.
“SULTANKÖY BARAJI VE YENİKARPUZLU BARAJI”
Önceki yıllar ihalesi yapılan pompaj doldurmalı Sultanköy Baraj İnşaatı 2001 yılında tamamlanmış olup sulamasına devam edilmiş ve 2012 yılında sulaması tamamlanmıştır. Yenikarpuzlu Barajı 2002’den önce hizmete girmiş, sulamasının küçük bir kısmı 2003 ten sonra tamamlanmıştır. Lakin harcanan para dikkat çekicidir. Önceki yıllarda planlanan sulama projelerinin kademeli olarak sulamaya açılması geçte olsa kısım kısım yapılmaktadır. Lakin üzücü olan bu kadar çok para harcanarak ancak Edirne’de sulanabilecek arazilerin ancak yüzde 30’u işletmeye açılabilmiştir. Küplü Yamaç arazi sulaması, Lalapaşa Göletleri sulamaları yarıda bırakılmıştır. Daha ilginci yılan hikayesine dönen ‘Çömlekköy Barajı, İpsala Korucuköy Barajı’ projeleri unutulmuştur. Maalesef 18 yıl ve harcanan paralara heba edilmiştir.
Edirne’nin ekonomisinde, tarımında, sosyal hayatında her türlü alanında AKP döneminde meydana gelmiş çarpıklıkları ve hataları aktarmaya devam edeceğiz. Gerekli tüm bilgilere sahibiz” ifadeleri yer aldı. ///Haber Merkezi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.