DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 15°C
Çok Bulutlu

Rumeli Köprüsü Dergisi Okuyucusuyla Buluştu

Rumeli Köprüsü Dergisi Okuyucusuyla Buluştu
24.12.2020
111
A+
A-

RUMELİ KÖPRÜSÜ DERGİSİ “21 ARALIK KUZEY MAKEDONYA TÜRKÇE EĞİTİM BAYRAMI ÖZEL SAYISI” İLE OKUYUCUSUYLA BULUŞTU

Balkanların ve Trakya Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin sesi olmaya devam eden Rumeli Köprüsü dergisi “21 Aralık Kuzey Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı Özel Sayısı” ile okurlarının karşısına çıktı. Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünün Balkan coğrafyasına yönelik hazırladığı ve uluslararası öğrencilerin seslerinin ulusal ve uluslararası platformlarda duyurulduğu Rumeli Köprüsü dergisi, Kuzey Makedonya’da yaşayan Türklerin resmî bayramı olarak kutlanan “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı”na özel kapsamlı bir sayı hazırladı. Trakya Üniversitesinin uzman akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanan ve pek çok önemli ismin Makedonya Türklerinin milli bayramı dolayısıyla ortak bir platformda buluştuğu Rumeli Köprüsü dergisinin yeni sayısı Kuzey Makedonya özelinde Türk dil, kültür, tarih ve eğitim konularına ayrıldı.

İlk olarak 2018 Eylül ayında yayın hayatına başlayan ve Trakya Üniversitesinde öğrenim gören uluslararası öğrencilerin ve genç yazarların kaleminden çıkan yazılarla hayat bulan dergi, üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesinin ardından COVID-19 teması ile özel bir sayı çıkarmaya başlamıştı. Koronavirüsün tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almaya başladığı andan itibaren ilk iki özel sayısını COVID-19 pandemisi ve pandemide uzaktan eğitim süreçlerine ayıran Rumeli Köprüsü dergisi, 21 Aralık tarihinin Kuzey Makedonya Türklerinin, Eğitim Bayramı olması dolayısıyla son sayısını “21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” adıyla okuyucularına duyurdu.

“21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı” temasıyla yayınlanan ve kısa süre önce okurlarıyla buluşan dergide Balkanlar ve Kuzey Makedonya’da Türkçenin varlığı, tarihsel yolculuğu, günümüzdeki durumu, Türkçe ana dilde eğitim ve sürdürülebilirliği, Türkçe eğitim ve öğretimde karşılaşılan sorunlar, çözüm arayışları ve bu uğurda verilen mücadeleler ile ilgili önemli bilgiler yer alıyor.

Derginin, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı özel sayısına Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet Günşen “Ağız ve Standart Dil Bağlamında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nde Türkçenin Varlık ve Eğitim Mücadelesi” Prof. Dr. Yüksel Topaloğlu “Türkçemiz ve Sadeleşme Arayışları” Doç. Dr. Oğuzhan Durmuş “Türkçeyi Yeniden Düşünmek…” Dr. Öğr. Üyesi Fatma Sibel Bayraktar “Makedonya ve Türkiye’de Ortak Yer Adları Üzerine Bir Deneme” Dr. Öğr. Üyesi Levent Doğan “Balkanlarda Türkçe ve Kuzey Makedonya’da Türkçe Eğitim” Dr. Öğr. Üyesi Rifat Gürgendereli “Dil Neydi?” Dr. Öğr. Üyesi Şahin Kılıç “Makedonya’daki Türkçe Eğitime Tarihî Bir Bakış” Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Muharrem Özden “Türkçenin Balkanlardaki Tarihsel Yolculuğu – Makedonya Özelinde Bir Değerlendirme” Dr. Öğr. Üyesi Sabri Can Sannav “Kuzey Makedonya’daki Türkçe Eğitim Bayramı ve Eğitimin Önündeki Temel Sorunlara Çözüm Arayışları” Arş. Gör. Dr. Sümeyye Konuk “Kalpten Kalbe Yol Açan Rumeli Köprüsünün Bu Sayıdaki İstikameti Makedonya” İlahiyat Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Ramadan Doğan “Makedonya’da Modern Zamanlarda Türkçenin İzi: Tomurcuk Dergisi” Balkan Araştırma Enstitüsünden Öğr. Gör. Cüneyt Nur “Kuzey Makedonya’daki Türklerin ve Türkçe Eğitimin Tarihî Arka Planı, Günümüzdeki Durumu ve Bu Uğurda Verilen Mücadeleler” ve Basın Yayın Halkla İlişkiler Biriminden Fırat Güngör “Görmeden Sevdim Ben Onu, Hem de Karşılıksız” başlıklı yazılarıyla katkı sundu.

Rumeli Köprüsü dergisi Editörü Ömer Şahin Sakızcıoğlu, 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı’nın 2018 yılından itibaren Trakya Üniversitesinde her yıl çeşitli etkinliklerle büyük bir coşku içerisinde kutlandığını hatırlatarak “Rumeli Köprüsü dergisi çalışanları olarak soydaşlarımızı böyle bir günde yalnız bırakmamak, onların heyecanına ve sevincine ortak olarak bu coşkuyu birlikte yaşamak için 21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı özel sayısı hazırlama kararı aldık. Bu vesileyle, Edebiyat Fakültemiz ve Üniversitemizde uzmanlığı Türkçe üzerine olan çok kıymetli hocalarımızın katkılarıyla, değerli Rumeli Köprüsü okurları için kütüphanelerimizin başköşesinde yerini alacak muhteşem bir çalışma ortaya koyduk. Bu değerli çalışmada bizlere her anlamda destek olan ve emeği geçen tüm hocalarımıza canı gönülden teşekkür ediyoruz.” dedi.///Haber Merkezi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.