DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 2°C
Yoğun Kar Yağışlı

Trakya Üniversitesinde “1. Trakya Alumni Toplantısı” düzenlendi

Trakya Üniversitesinde “1. Trakya Alumni Toplantısı” düzenlendi
07.12.2020
168
A+
A-

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu onuruna, “1. Trakya Alumni Toplantısı” düzenlendi. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Trakya Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği ile Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği’nin öncülüğünde düzenlenen uluslararası toplantıya, yurt içi ve yurt dışından alanlarında ön plana çıkmış bilim insanlarının yanı sıra Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı başta olmak üzere Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinden birçok öğretim üyesi ve hekim katıldı.

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Muhsin Koten’in Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu’na dair düşüncelerini paylaştığı konuşmasıyla başlayan video konferansta 13 yerli ve 1 yabancı konuşmacının katılımıyla kulak burun ve boğaz cerrahisinde uygulanan yöntemler ile bu organlarda meydana gelen hastalıklar tartışıldı.

Toplantının ilk bölümünde, Prof. Dr. Cengiz Bora Yağız “1970’li Yıllarda KBB Asistanı Olmak” ve Prof. Dr. İbrahim Hızalan “Balkan KBB-BBC Kongreleri ve Karasalihoğlu” başlıklı konuşmalarıyla, Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu’nun hekimlik mesleğine ve tıp bilimine yaptığı katkılardan söz etti. Bilimsel program, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları Prof. Dr. Hüsamettin Yaşar, Prof. Dr. Mustafa Kemal Adalı, Dr. Lütfi Şeneldir, Dr. Safiye Giray Örtekin ve Dr. Ahmet Koder’in konuşmalarıyla devam ederken programın tek uluslararası katılımcısı Prof. Dr. Jaques Magnan, “Vestibuler Neurotomy” başlıklı konferansı ile Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu onuruna düzenlenen toplantıya katkıda bulundu.

Toplantıda konuşan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu, toplantıya katılan herkesi selamlayarak sözlerine başladı. Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu kliniğin kurulması, gelişmesi, ulusal ve uluslararası alanda önemli bir noktaya gelmesinde pay sahibi olan tüm öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları ile mezun öğrencilerine sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür etti.

Tüm konuşmacıların ardından özel olarak katılımcılar arasından talep edenler, söz alarak Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu ile ilgili anı ve iyi dileklerini paylaştılar. KBB Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Muhsin Koten, Prof. Dr. Cem Uzun, Prof. Dr. Recep Yağız, Prof. Dr. Abdullah Taş ve Dr. Öğr. Üyesi Selis Gülseven Güven, Trakya Üniversitesine yaptığı katkılardan dolayı Prof. Ahmet Rifat Karasalihoğlu’na teşekkür plaketi takdim etti. Toplantı sonunda Trakya Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla Dernek Başkanı Prof. Dr. Cem Uzun tarafından Prof. Ahmet Rifat Karasalihoğlu’na “Onursal Başkanlık” belgesi verildi.

PROF. DR. AHMET RİFAT KARASALİHOĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu 1953 İnebolu doğumlu olup 1971 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’ni, 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirmiştir. 1981 yılında aynı fakültede KBB uzmanı olmuştur. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1983 yılında yardımcı doçent, 1986 yılında doçent ve 1992 yılında profesör olmuştur. 1989 yılından beri Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. 1993-1996 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, 1996-2002 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı, 2002-2005 tarihlerinde Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Bilimler Bölüm Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

Mart-Nisan 1985’de Fransa Montpellier de Larenks ve Serviko-Fasial cerrahi kursuna katılmış ve kurs sonrası aynı klinikte iki ay gözlemci olarak bulunmuştur. Şubat 1989’da Fransa Bordeaux’da Otolojik ve Otonörolojik Mikrocerrahi kursuna katılmıştır. Mayıs 1996’da Fransa Bordeaux’da Endonazal Mikrocerrahi kursuna katılmıştır.

İki ulusal kitabı, 36 uluslararası yayını ve 125 ulusal yayını vardır. Uluslararası atıf sayısı 100’ün üzerindedir. European Laryngological Society (ELS), Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Derneği ve Trakya Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Derneği üyesi olan Prof. Dr. Ahmet Rifat Karasalihoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. ///Haber Merkezi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.