Dolar 33,0905
Euro 36,0978
Altın 2.596,45
BİST 11.128,04
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 39°C
Az Bulutlu
Edirne
39°C
Az Bulutlu
Çar 40°C
Per 36°C
Cum 35°C
Cts 33°C

Rektör Tabakoğlu, EUA Başkanı ile bir araya geldi, Türk Üniversiteleri ile istişare toplantısına katıldı

Rektör Tabakoğlu, EUA Başkanı ile bir araya geldi, Türk Üniversiteleri ile istişare toplantısına katıldı
13 Kasım 2023 13:00
273
REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, EUA BAŞKANI PROF. DR. JOSEP M. GARRELL VE EUA GENEL SEKRETERİ AMANDA CROWFOOT İLE ANKARA’DA BİR ARAYA GELDİ

Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) Kalıcı Sekretaryası ve Yönetim Kurulu Daimi Temsilciliğini yürüten Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ile Ankara’da bir araya geldi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ev sahipliğinde düzenlenen “Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Temsilcileri ve EUA Üyesi Türk Üniversiteleri ile İstişare Toplantısı”na katılan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ile Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) ve Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) arasında olası iş birliklerini konuşmak amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu görüşmede, Trakya Üniversitesi ve Balkan Üniversiteler Birliği (BUA) hakkında bilgi vererek, Trakya Üniversitesinin öncülük ettiği birliğin, Balkan bölgesindeki üniversiteler arasında akademik iş birliğini, kültürel etkileşimi ve bölgesel kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan bir girişim olduğunu ifade etti.

Edirne’de 2000’li yılların başlarında bir Balkan networkü ile başlayan çalışmalar sonucu 2014’te Balkan Üniversiteler Birliğinin kurulduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, bu doğrultuda birçok Balkan ülkesine ziyaretler gerçekleştirilerek coğrafyaya temas edildiğini vurguladı. BUA’nın, faaliyetlerini etkin bir şekilde yönetmek ve desteklemek için Trakya Üniversitesi bünyesinde Daimi Sekretaryanın bulunduğunu ve Trakya Üniversitesinin BUA Yönetim Kurulunun Daimi Üyesi olarak görev yaptığını sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 2014-2015 yıllarındaki BUA toplantılarına Trakya Üniversitesi, sonraki toplantılara ise 2017 yılında Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi, 2018 yılında Tetova Üniversitesi, 2019 yılında Selanik Aristoteles Üniversitesi ve 2022 yılında Bükreş Üniversitesinin ev sahipliği yaptığını, 7. BUA Toplantısı’nın ise 27-28 Eylül 2023 tarihlerinde Bosna Hersek’teki Tuzla Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildiğini belirtti.

BUA bünyesinde 11 ülkeden 92 üniversitenin yer aldığını ve bu üyelerin bir kısmının EUA üyesi olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, BUA’nın EUA ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacağını ifade etti. Ayrıca Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Balkan coğrafyasına dair hususlarda BUA’nın, EUA çatısı altında söz hakkına sahip olabileceği temennisinde bulunduklarını belirtti.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu “EUA ve BUA arasındaki iş birliği, Balkan bölgesindeki üniversitelerin uluslararası arenada daha fazla tanınmasına ve bölgesel kalkınmanın teşvik edilmesine katkıda bulunacaktır. Bu iş birliği ortak projelerin geliştirilmesi, kalite iyileştirmesi ve Balkan üniversiteleri arasında güçlü bir dayanışma platformu oluşturmayı amaçlamaktadır.” dedi.

EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot, EUA çatısı altında tam, kısmi, toplu üyelik ve bağlı üyelik şekillerinin olduğunu belirterek BUA’nın bağlı üye statüsünde EUA içerisinde yer almasının mümkün olduğuna değindi. Üyeliğe ilişkin detaylar için BUA Genel Sekretaryasıyla iş birliği içerisinde olacaklarını ifade eden EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell, Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilecek EUA toplantısına Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nu da davet etti.

Toplantı, EUA Başkanı Prof.Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot’a hediye takdimlerinin ardından sona erdi.

REKTÖR PROF. DR. ERHAN TABAKOĞLU, AVRUPA ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ (EUA) TEMSİLCİLERİ VE EUA ÜYESİ TÜRK ÜNİVERSİTELERİ İLE İSTİŞARE TOPLANTISINA KATILDI

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başbakanlığında YÖK’te gerçekleştirilen Avrupa Üniversiteler birliği (EUA) Temsilcileri ve EUA üyesi Türk Üniversiteleri ile istişare toplantısına katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell’in sunumlarıyla başlayan toplantıda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, “YÖK ve Türk Yükseköğretim Sistemi” başlıklı sunumunda Türkiye’de 208 yükseköğretim kurumunda yaklaşık 7 milyon öğrencinin öğrenim gördüğünü ifade etti. Ayrıca, üniversiteye erişim ve kadınların yükseköğretime katılımının Yükseköğretim Kurulu’nun öncelikleri arasında olduğunu söyleyen Özvar, Türkiye’nin kadın öğretim üyeleri oranı açısından öncü bir ülke olduğunu belirtti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk yükseköğretiminin uluslararası niteliğini de değerlendirdiği konuşmasında, Türkiye’nin Avrupa Yükseköğretim Alanı’nın bir üyesi olduğunu ve Bologna Süreci’ni aktif olarak uyguladığını ifade etti. Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesinin 2010’da Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edildiğini hatırlatan Özvar, Türk üniversitelerinin Avrupa Kredi Transfer Sistemi Etiketi ve Diploma Eki Etiketi aldığını ve Erasmus Değişim Programı ile uluslararası öğrenci ve akademisyen hareketliliğini teşvik ettiklerini belirtti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Türk üniversitelerinin uluslararası sıralamalardaki başarılarına da değinerek, kalite odaklı yaklaşımlarının sonuçlarını gördüklerini söyledi. Gelecekte daha fazla Türk üniversitesinin EUA’ya katılma niyetinde olduğunu belirten Özvar, Türk üniversitelerinin EUA komitelerinde daha fazla yer almasını ve birliğin çalışmalarına daha aktif katılmasını ele alacaklarını ifade etti.

EUA Başkanı Garrell, Avrupa Üniversiteler Birliği’nin (EUA) sadece Brüksel’de değil birçok ülkede faaliyet gösterdiğini vurguladığı konuşmasında, birliğe üye üniversiteler arasındaki iş birliğinin önemine değinerek, birçok alanda üniversiteleri teşvik ettiklerini belirtti. Türkiye’den daha fazla üniversitenin EUA’ya üye olmasını istediklerini ve Türk üniversitelerinin EUA çalışma gruplarında ve komitelerinde aktif rol almalarını destekleyeceklerini ifade eden Garrell, araştırma ve yenilik stratejilerinin teşvik edilmesinin EUA’nın öncelikleri arasında olduğunu ve yükseköğretim kurumlarının kendi toplumlarına daha fazla hizmet etmeyi amaçladıklarını belirtti.

EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ise, “Universities without Walls” adlı konuşmasında, “açıklık, sürdürülebilirlik ve özerkliğin” duvarsız üniversiteleri inşa etmekte önemli yapı taşları olduğuna değindi. Genel Sekreter Crowfoot, Avrupa’daki üniversiteler için uluslararası iş birliğinin önemini ve çeşitli ekonomik ve sosyal gelişmeler nedeniyle karşılaştığı zorlukları ele aldığı sunumunda, Avrupa’nın çok taraflı çerçevesinin, Avrupa Yükseköğretim Alanı (EHEA), AB programları ve politikalarını içerdiğini ifade etti.

Toplantı, EUA’ya üye Türk Üniversitelerinin değerlendirmelerinin ardından Avrupa Yükseköğretim Alanı’nda Avrupa ve Türk üniversiteleri arasında bilimsel ve teknolojik iş birliği konusunda anlaşıldı.

Toplantı’nın ardından Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, EUA Başkanı Prof. Dr. Josep M. Garrell ve EUA Genel Sekreteri Amanda Crowfoot ve beraberindeki heyetle ODTÜ TEKNOKENT’i ziyaret etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.