DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 34°C
Az Bulutlu

SP li Selim Tekin: İşsizlik rakamları alarm veriyor

SP li Selim Tekin: İşsizlik rakamları alarm veriyor
16.04.2019
433
A+
A-

Saadet Partisi Merkez İlçe Ekonomi Komisyonu Başkanı Selim Tekin; Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı Ocak 2019 dönemi işsizlik rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ocak döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 3,9 puanlık artış ile %14,7 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 4,1 puanlık artış ile %16,8 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,8 puanlık artış ile %26,7 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,9 puanlık artış ile %15,0 olarak gerçekleşti.

İstihdam oranı %44,5 oldu

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ocak döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 872 bin kişi azalarak 27 milyon 157 bin kişi, istihdam oranı ise 1,9 puanlık azalış ile %44,5 oldu.

Bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 345 bin, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 526 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %17,0’si tarım, %19,9’u sanayi, %5,4’ü inşaat, %57,7’si ise hizmet sektöründe yer aldı. Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında tarım sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,7 puan, inşaat sektörünün payı 1,6 puan azalırken, hizmet sektörünün payı 2,3 puan arttı. Sanayi sektörünün payı ise değişim göstermedi.

Tüm bu rakamlar gösteriyor ki Saadet Partisi olarak yıllardır söylememize rağmen hükümetimiz gelir getirmeyen yatırımlara, israflara ve plansız harcamalara devam etmektedir. Şimdi de bu olumsuz politikaların neticeleriyle karşı karşıya kalıyoruz. Son 10 yıllık döneme bakıldığında %10 seviyelerinde olan işsizlik oranı 2019 yılı Ocak ayında % 14,7 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyonda yaşanan artış, döviz kurlarında yaşanan oynaklık ve yüksek faiz oranları ülke ekonomisinin durumunu göstermesi açısından S.O.S. vermektedir. Orta ve uzun vade kalkınma programları yapılması gerekirken, iktidarın kısa vadeli çözümler arayışı ekonomimizi bozmakta ve vatandaşa ise zam ve vergi yükü olarak yansımaktadır. Olumsuz havanın ortadan kalkması için bir an önce piyasanın önünü açacak tedbirlerin alınması ve yaygın kalkınma hamlelerinin gerçekleşmesi gerekmektedir. Aksi halde ekonomi alarm vermekte, borç-faiz-borç sarmalı Türkiye ekonomisini çökertmektedir.

Saadet Partisi olarak  Biz, “Reel Ekonomi” yi esas alıyoruz, onlar “Rant Ekonomisi”nde ısrar ediyorlar. Biz, “Türkiye‟nin Bütünüyle Kalkınmasını” esas alıyoruz, onlar çoğunlukla, küçük bir azınlık olan, “Rantiye Gurubu‟nun kalkınmasını” destekliyorlar; biz, “Adil Bölüşüm” ve “Herkese Refah”ı esas alıyoruz, onlar çoğunlukla “Rantiyenin Refahı”nı esas alıyorlar.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.