DOLAR 5,8100
EURO 6,4760
ALTIN 288,3
BIST 97.149
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 36°C
Sıcak

Afetlerden Zarar Gören Çiftçiler İçin Araştırma Önergesi

Afetlerden Zarar Gören Çiftçiler İçin Araştırma Önergesi
31.07.2019
112
A+
A-

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer doğal afetlerden etkilenen çiftçiler için TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması önergesi verdi.

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer TBMM Başkanlığına sunduğu Meclis Araştırması önergesi ile doğal afetlerden zarar gören çiftçilerin sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Yüceer önergesinde iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkisine vurgu yaparak doğal afetlerin arttığını dile getirdi. Önergesinde Yüceer, “Türkiye’de son yıllarda sıklıkla görülmeye başlanan aşırı iklim olayları sonrasında tarım alanlarımız büyük hasar görmektedir. Dolayısıyla çiftçilerimiz bu durumdan en çok zarar gören kesimi oluşturmaktadır. Küresel olarak yaşanan bu soruna karşın üreticilerimiz için önlemler alınmalı ve stratejik bir program hazırlanmalıdır.” dedi.

SANAYİ ATIKLARI NEHİRLERİMİZİ KİRLETİYOR

Önergesinde iklim değişikliğinin etkilerinin yanı sıra kirliliğe de vurgu yapan Yüceer, bu durum sebebiyle çiftçilerin üretimde güçlük yaşadığını belirtti. Yüceer önergesinde; “İklim değişikliği ve küresel ısınmanın en çok etkilediği kesimi çiftçilerimiz oluşturmaktadır. Doğaya bağımlı şekilde üretim yapan üreticilerimiz herhangi bir doğal afette doğrudan zarar görmektedir. Tüm yıl boyunca üretim hazırlığı yapıp hasat mevsiminde elde ettiği gelir ile hayatını sürdüren çiftçilerimiz afet yaşandığında savunmasız kalmaktadır.” dedi.

İklim değişikliği sebebiyle çiftçilerin üretimde sulama olanaklarının kısıtlandığını ifade eden Yüceer, Tekirdağ’da nehirlerin sanayi atıkları sebebiyle kirlenmesinden dolayı Trakya çiftçisinin zor günler geçirdiğini belirtti. Yüceer, taban sularının ve sulama kaynaklarında oluşan kirliliğin önlenmesi için kamu yatırımlarının yapılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.

YARIM SAATLİK YAĞIŞLAR AFETE SEBEP OLUYOR

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer son dönemde yaşanan afetleri önergesinde gündeme getirdi. Son olarak Tekirdağ’da yaşanan dolu afetini değinen Yüceer, “25 Mayıs 2019 tarihinde Tekirdağ’ın Malkara ilçesinde, yaklaşık yarım saat etkili olan sağanak ve dolu ekili arazilere zarar vermiştir. Dolu nedeniyle yaklaşık 20 bin dönüm ekili alan zarar görmüştür. Yarım saatlik bir yağışta dahi bu derece büyük zararlar üreticilerin bir yıllık emeğinin heba olmasına sebep olmaktadır. Üreticilerimizin doğal afetlerden korunması için bir stratejik plan hazırlanmalıdır. Gelecek yıllarda bu afetlerin artacağı göz önünde bulundurulduğunda zirai faaliyetleri şartlara uyumlu hale getirmek elzemdir.” dedi.

Yüceer, yaşanan afetler sonrasında büyük bir öneme kavuşan tarım sigortalarına değinerek, “Tarım sigortaları afet sonrası zararın tazmini olarak ele alınmaktadır. Tarım sigortalarında sadece zararın tazmin edilmesi değil, üreticinin gelir kaybının minimize edilmesi ana hedef olmalıdır. “ dedi.

17 YILDA TARIM POLİTKAMIZ ÇÖKMÜŞTÜR

CHP’li Yüceer önergesinde hükümetin tarım politikalarını da eleştirdi. Son 17 yılda tarımın çöktüğünü ifade eden Yüceer, “Ülkemizin son 17 yılda tarımsal üretim anlamında yaşadığı çöküş ortadadır. Tarım sektörü 17 yılda ithalata bağımlı kılınmıştır. Bu durum tarım politikalarının yanlış olduğunun birincil kanıtıdır. Öncelikle tarım politikaları tekrar ele alınmalı bütüncül bir tarım politikası ortaya konmalıdır. Tarım sigortaları ve ilgili kurumlar bu amaca yönelik tekrar yapılandırılmalıdır. İklim değişikliğinin etkilerine yönelik tarımsal eylem planı hazırlanmalıdır.” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.