DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 10°C
Parçalı Bulutlu

2020-2021 EĞİTİM ÖĞRETİM YILINDA OKULLARIN DURUMU…

16.09.2020
117
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığı İş Takvimine göre 2020 ve 2021 Eğitim Öğretim yılı birinci dönemi 31 Ağustos 2020 Pazartesi başlayacak, 25 Ocak 2021 Cuma günü sona erecek.İkinci dönemi 5 Şubat 2021 Pazartesi başlayacak, 18 Haziran 2021 Cuma günü sona erecek.
Tabii ki bunlar Corona belası ortaya çıkmadan önce yapılmış tespitler.
Yeni Eğitim Öğretim Yılı için alınmış resmi kararlar.
Ama Corona nedeniyle bu takvimin uygulanıp uygulanmayacağı meçhuldü.
Nitekim Pazartesi günü yapılan İlk Öğretim Haftasının açılış Programı bu yıl daha önce alınmış ve ilan edilmiş kararlara uyulamayacağını gösterdi.
Tabii ki 14 Eylül günü başlayan İlköğretim Haftası kutlamaları Uzaktan Eğitim,1.Sınıflar ile hazırlık sınıflarını kapsıyor.
Yani 1.sınıflar ile hazırlık sınıfı öğrencileri yüzyüze eğitime,diğerleri uzaktan Eğitime başlamış oldu.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Önder Arpacı İlk Öğretim Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada;”Başlayacağımız yeni eğitim öğretim yılında okullarımızı güvenle açmak için salgına karşı tüm tedbirleri alarak hazırlıklarımızı tamamladık.” diyerek tüm öğretmen Öğrenci ve Öğrenci Velilerine yeni öğretim yılında başarılar dileyerek yüreklerine su serpmeye gayret gösterdi.
Her geçen gün artan hastalık ile ilgili olarak endişe yaşayan Öğrenciler ve Öğrenci velileri bu konuda nasıl bir davranış sergilerler bilemiyorum.
Ama çekinceler yaşayan ailelerin çok olduğunu söyleyebilirim.
En düşük öğrenci sayısına sahip sınıf ve Okullarda bile bu hastalığın yayılmasına sebep olacak sorumsuz insanlar ile karşılaşacağını tahmin eden duyarlı öğrenci velileri daha şimdiden tedirginlik yaşamaya başladılar.
Milli Eğitim Bakanlığı şu anda Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile istişarelerini sürdürerek nasıl bir uygulama ile sorunu çözme konusundaki gayretlerini sürdürüyor.
29 yıl Eğitim Ordusunda görev yapmış bir Eğitimci olarak elbette bu konuda görüş ve düşüncelerim var.
Eğitim Öğretimin insan yaşamındaki önemini çok iyi bilen ve bunu hayata geçirme konusunda yıllarca uğraş veren biri olarak elbette çocukların Eğitim Öğretimden bir gün bile yoksun kalmasını istemem.
Ama hayat ve yaşamın herşeyden önemli olduğu gerçeğini de göz ardı etmem mümkün değil.
Bu konuda çekinceler yaşayan öğrenci velilerine hak veriyorum ve onların yanında olduğumu ifade ediyorum.
Uzaktan Eğitimin çokta yaarlı ve amaca uygun bir uygulama olmadığını ifade eden öğrenci,Öğretmen ve Öğrenci velilerinin görüşlerine de katılıyorum.
Çünkü 25 kişilik sınıfından üç beş kişi ile ders yaptığını söyleyen öğretmenlerin sayılarının bir hayli fazla olduğuna şahidim.
Bu hastalığın ilmini almış koca koca Profesörlerin CORONA ya yenilerek hayatını kaybettiğine şahit olunca Okulların öneminin yaşamın gerisinde kaldığını anlayabiliyoruz.
Toplumda yaşanan sorumsuzlukları,vurdumduymazlıkları ve bana bir şey olmazcıları islah edemezsek bu yıl okullar açılmasın daha iyi olur bana göre.
Uzaktan eğitimi de eşitlik ilkesine aykırı uygulamalar olması nedeniyle çok sağlıklı bulmadığımı ifade etmek isterim.
Ülkemizin her yerleşim alanı bizim yaşadığımız şehir veya bölge gibi olmadığına göre insanların imkanları ve olanakları da farklı.
Bilgisayarı olmayan,hatta televizyonu olmayan,interneti bulunmayan yerlerde yaşayan bir öğrenci ile bunların hepsinden çifter çifter evinde olan öğrencinin Bakanlığın uygulamaya koyduğu Uzaktan Eğitimden yararlanma şansları ayni olamaz ve büyük bir haksızlıkta ortaya çıkar.
Bunun telafisi için Milli Eğitim Bakanlığının her öğrenciye Bilgisayar,İnternet ve Televizyon vereceğini tahmin edebiliyorum ama ne kadar verimli olacağı ve sorunu çözüp çözmeyeceği tartışılır tabii ki.
Bana göre bunların göz önü edilmesinde ve kararın buna göre verilmesinde yarar vardır.
Bir yıl sıkı tedbirler alıp mücadele gerçekleştirilmeli,hiç kimseye hiçbir kuruluşa ve zümreye müsamaha gösterilmemeli,sokakta maskesiz gezenlere ceza keserken binlerce insanın bir araya toplandığı açık hava konserlerine müsaade edilememeli,düğün derneklerde kişilere göre değil herkese eşit hak ve yasaklar uygulanmalı ki;bu beladan bir yıl içinde kurtulup hayat normale döndükten sonra okulların Eğitim Öğretime başlamaları bana göre en akılcı ve adil bir uygulama olur.
Benden söylemesi…

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.