DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 12°C
Çok Bulutlu

CHP 37. KURULTAYI BEKLENDİĞİ ŞEKİLDE SONA ERDİ

27.07.2020
315
A+
A-

Beklendiği gibi diyorum çünkü;CHP bir anlamda buna göre dizayn edilip hazırlanmış Kurultay öncesinde.Yine söylüyorum;Kılıçdaroğlu’da Baykal gibi 20 yıl Genel Başkanlık yapmadan bu işi bırakma niyetinde değil.Allah versin dilediği ve hayal ettiği gerçeğe dönüşsün elbette ama CHP seçmeninin dilek ve isteği hatta özlemi olan İktidar olma,Devleti yönetme,bu partiyi ve Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetlerini yerine getirme konusunda da gayretli,istekli,becerikli ve toplumla bütünleşen bir yapı tesis ederek CHP bayrağını ülkenin gönderinde dalgalandırmak istediğini hatırdan çıkarmamalıdır.

Toplumla iç içe olmak,toplumun değer yargılarına,inançlarına,örf ve adetlerine saygı göstermekle olur.Yıllarca muhafazakar bir yapı ve görüşün adamlarını partiye alıp çeşitli üst yöneticiliklere aday göstermekle,bırakın sağ partililiği solun adını ağzına almaktan imtina eden partilerle ittifak yapmakla ve yılların rekabetini hala unutmayan ve hayattaki en büyük üzüntülerini CHP sayesinde yaşadıklarını söyleyen geçmişin büyük,şimdinin küçük partileri ile birlikte hareket etmekle CHP bir yere gelemez.

CHP özünde durduğu,kendisine düstur edindiği kurucusunun bu günlere taşınan emir ve görüşlerini hayata geçirmede göstereceği gayret ve özveri ile büyür ve sağ partiler karşınında uzun yıllardır aldığı mağlubiyetleri yaşamaz.37.Kurultayda Genel Başkan adayı olma hayali ile bir konuşma yapan partili CHP nin bundan sonraki süreçte de ayni gidişatı sürdüreceğini iddia ediyor.Babacan ve Davutoğlu’na göre partinin hazırlandığını ifade ediyor.

Mevcut iktidarı yıkmak adına bir takım koalisyonlar ve ittifaklar siyasetten mubahtır elbette ama umut olarak görmek yanlıştır ve acizliktir.2008 yılındaki bir köşe yazımda CHP de Baykal hükümranlığını sona erdirmenin çok zor bir iş olduğunu ve mevcut Genel Başkanların Parti üzerinde kurmuş olduğu bir üstünlüğün varlığını ifade etmiştim.Ama bazen hiç umulmadık ve beklenmedik akıbetler bir anda yılların hegemonyasını ortadan kaldırabiliyor. Baykal da öyle gitti 20 yıl sonra Genel Başkanlıktan.

Bülent Ecevit’in büyük İnönü karşısında elde ettiği başarı da ayrı bir inceleme konusuydu aslında. Partide 2.adam olmanın avantajını kullanmakta başarıda etkendir tabii ki Murat Karayalçın ve Atlan Öymen dönemleri de ,kendisinin isteği ve partiye vermiş olduğu zararı kendisinin görmüş olmasından kaynaklanan uygulamalar olarak ortaya çıkmıştı.

CHP hatta Türk seçmeni yıllardır devam eden Ana muhalefet görevinin,iktidar görevine dönüşmesini bekliyor.Bunun için de parti tüzüğünün daha demokratik olmasını isteyen ve aday olmanın güçlüğünü ortadan kaldıran uygulamaların ve kararların hayata geçmesini istiyor.Çünkü rekabet kaliteliyi seçmede en büyük imtiyazdır.

CHP Hedef İktidar parolası ile gerçekleştirdiği Kurultayın semeresini görmek istiyorsa daha dikkatli daha etkin ve üyesine değer veren,seçimlerin bitmesinin ardından el ele kol kola olmayı başarabilen bir Parti konumuna gelmek zorundadır.Hayırlı olsun diyelim ve Edirne heyetine gösterilen ilgi ve alakanın yanı sıra İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın Meclis Başkan 1.Yardımcısı olarak seçilmesinin bizleri onurlandırdığını belirtelim.

Hayırlı olsun ….

YORUMLAR

  1. Alaeddin ALTINDİŞ dedi ki:

    İlbaşkanının Meclis Başkan birinci yardımcısı değil , 37.Kurultay Divan Başk. yardımcılığı görevine seçilmesi ancak Edirne İli yıllardır ,m. vekili ve yerel yönetimde daima birinci sıradadır.Parti Meclisinde mutlaka yer almalıydı,Divan başk.yard.lığı ile geçiştirilecek İl değiliz.En son eski vekilimiz Rasim Çakır Parti meclisinde İl Başk Bilgin Pacarız,İl başk .Yardımcısı ben ve ilçe örgütlerimizin Önerisi İle G.Başk.Deniz Baykala baskı yaparak kabul ettirmiştik.Sayın Baykal kavga etmeme sözünü alarak isteğimizi uygulamıştı..Partimiz hakındaki görüşlerinizede katılıyor ve saygı duyuyorum…Saygılar..