DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 31°C
Gök Gürültülü

“KARGALAR GEÇİYOR. GAK GAK GAK”

22.07.2020
336
A+
A-

Çok eski yıllarda bayanların dış giyimi olarak kullanılan ve daha sonra kaldırılan kara çarşaf giyerek sokaklarda gezinen kadınlara birçok kişi bu ifadeyi kullanıyor.

Artık yok denecek kadar az olmasına rağmen zaman zaman bu giysilerle dolaşan bayanlara rastlıyoruz. Tıpkı geçtiğimiz gün 1.Murat Mahallesinde bir adres arayan ve dolaşan ondan fazla bayana rastladığım gibi. Birçok kişi yine yadırgayan ifadeler kullanarak başlıktaki ifadeyi sessizde olsa dile getiriverdi.

Artık bunu dini bir simge olarak kabul edip kullanmak çok doğru kabul edilir bir durum değil.

Cumartesi Pazaryeri yanındaki bir grup erkek bu konuda fikir teatisinde bulunmaya başladılar hemen ve siyaset bir anda gündemleri oldu.

Hatta birisi CHP nin İktidar olamayışını dini kesime yakınlık göstermeyişini ve onları dışlamasını sebep olarak gösterdi.

Hemen yan taraflarında arabamın içinde oturduğum için sadece dinleyici oldum tabiî ki.

İçlerinden bir birazda hiddetli olarak; “Ne diyorsun be arkadaşım. Baykal bunlara rozet bile taktı ama yaranamadı yine” diyerek ilgisizlik iddiasına karşı çıktı.

Ben kimsenin inancına, giyim kuşamına, örf ve adetlerine karışmam ve karışmadım da.

Kapalı, başı bağlı hiç kimseyi hatalı ve yanlış olarak nitelemedim.

Benim Öğretmen olan iki gelinimden biri başı bağlı, dini vecibelerini yerine getiren çağdaş kıyafetleri ile görevini ve yaşamını sürdürüyor.

Keza Trakya Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu Mezunu torunum ayni şekilde yaşamını sürdürüyor.

Tercihlerine her zaman olduğu gibi şu anda da saygılıyım.

Ama Kara Çarşaf giyseler müdahale edermisiniz? derseniz,dilimin döndüğünce söyler ve ikaz ederdim tabii ki..

Günümüzde kapalı giyinenler için o kadar çağdaş ve modern giysiler var ki, kara çarşafı niye giysinler zaten.

2008 yılı sonuydu sanırım.

Aralık ayının son günleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bir açılım başlatarak kara çarşaflılara rozet takmıştı hatırlarsanız.

Ve ben de bu konuyu köşeme taşımıştım fotosu ile birlikte.

Günün konusu olmuştu ard arda anketler yapılıyordu o günlerde.

Mesela; bir ankette “CHP’nin çarşaf açılımını samimi buluyor musunuz?” sorusu 77.364 kişi sorulmuş ve Ankette, 51.481 kişi (Yüzde 67) “Baykal takiyye yapıyor”, 13.128 kişi (Yüzde 17) “Bence samimi”, 12.755 kişi ise (Yüzde 16) “İlgilenmiyorum” şeklinde oy kullanmıştı.

Bazı kesimler doğru ve olması gereken bir davranış olarak nitelendirirken, bazıları da bunun sadece seçim stratejisi olduğunu ve yapmacık bir davranış sergilendiğini iddia ediyordu.

Mesela; rahmetli Aydın Menderes konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle diyordu; “Baykal bu açıklamasından dolayı CHP den ciddi hiçbir olumsuz tepki almamıştır. Buna mukabil siyasi partilerin girdikleri çıkmaz yolda ısrar etmek istemediklerinin çok açık bir örneğidir. Baykal’ın bu sözlerine karşı dindar kesimden çok olumlu bir tepki gelmiştir. Türkiye’de gerilim düşmüştür.Bu CHP nin demokratikleşmesi ve milletle buluşması açısından atılmış çok güçlü bir adımdır.”demiş.

Vatan gazetesi yazarlarından Ruşen Bakır, “Dindarlar solcu olamaz mı ?” başlıklı yazısında şöyle diyor; “Türkiye’de dindarların toplumsal alandaki her türlü var oluşuna ilericilik-gericilik ikileminden bakan Türk solu, birçok toplumsal gelişme ve dönüşümün gerisinde kaldı. Bu nedenle Baykal’ın çarşaf açılım küçük bir devrimdir.”diyerek Türk solunda Baykal’ın bu davranışı ile bir değişimin yaşanacağını ima etmişti.

Ama bunun yanı sıra Milliyetçi hareket partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Baykal’ın bu davranışını “ılımlı solun sol ayağının oluşumu” olarak nitelendirmiş ve eklemiş; “Büyük Ortadoğu planının bir unsuru olarak Türkiye’nin siyasi hayatının yeniden şekillendirilmesi, ılımlı siyasi İslam öngörüsüyle gerçekleştirilmek istenmiştir” demişti.

Şahsen ben daima şunu kabullenmiş ve savunmuşumdur.

“Türkiye’nin varlığına ve birliğine, bölünmez bütünlüğüne, Cumhuriyet ve onun kazanımlarına zarar vermeyecek her türlü serbestliğe, değişime ve özgürlüğe saygılıyım ve destekçisiyim.”

İnsanların kılık kıyafeti ile değerlendirilmesine geçmişte de, bu günde karşıyım.

Türk toplumun kabul ettiği değerlere çağdaş insan profilini de örnek alarak yaklaşmanın modern dünya ile entegre olmada en önemli bir rol üslendiği gerçeğini bilen ve kabul eden biriyim.

29 yıllık öğretmenlik yaşantımda öğrencilerimize hep böyle öğrettik

Cumhuriyetin kazanımlarından birinin de Kılık kıyafet devrimi olduğu gerçeğini de….

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.