DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 15°C
Parçalı Bulutlu

Kişisel verilerin korunması ve paylaşılması…

19.02.2021
101
A+
A-

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) 7 Nisan 2016 tarih ve 29677 sayılı karar ile yürürlüğe girmiş.

Girmiş diyorum çünkü ben de birçok yerde karşıma çıkan bu konuyu bu yazı vesilesiyle biraz araştırma fırsatım oldu.

İnternet bankacılığında, GSM Operatörleriyle yapılan sözleşmelerde vs. karşıma çıkmış olsa da nedir ne değildir hiç okumamış ve araştırmamıştım bugüne kadar.

Ta ki GSM operatörümü değiştirmek için yeni bir araştırma içine girene kadar…

Çünkü bunu onaylamadan daha doğrusu kişisel verilerimin işlenmesine izin vermeden işlem yapmam mümkün olmuyordu.

Sözleşme de; adım, soyadım, TC kimlik numaram ve mailim den tutun da, banka hesap ve kredi kartı bilgilerime kadar bütün bilgilerimin işlenmesine onay isteniyor, gerektiğinde de bunların iş ortakları vs. bazı yerlerle paylaşılabileceği yazıyordu.

Bu Kanunun amacı, kişisel verilerin işlenmesinde başta özel hayatın gizliliği olmak üzere kişilerin temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verileri işleyen gerçek ve tüzel kişilerin yükümlülükleri ile uyacakları usul ve esasları düzenlemekmiş.

Kişisel verilerin işlenmesi neymiş peki?

Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem.

Kanunun 5. Maddesinin 1 bendinde diyor ki; Kişisel veriler ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemez.

Fakat aynı maddenin 2 bendinde aynen şöyle devam ediyor: Aşağıdaki şartlardan birinin varlığı hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerinin işlenmesi mümkündür.

Peki nedir bu şartlar?

Kanunlarda açıkça öngörülmesi, bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması vs.

Yani mecbur kılınıyor bir bakıma.

İşte buna istinaden de GSM şirketi bir yığın madde ve kuraldan sonra sözleşmeyi aynen şu cümlelerle bitiriyor:

***Kişisel verileriniz, KVKK ve sair mevzuat kapsamında ve yukarıda yer verilen amaçlarla:

……. grup şirketleri, sipariş ettiğiniz veya kullandığınız ürün ve hizmetlerin ulaştırılması amacıyla ilişkili olarak iş ortaklıkları, ……. nam ve hesabına sizlere verilebilecek hizmetleri yerine getirmek için faaliyette bulunan şirketler, kredi referans şirketi, icra ve sair yollarla alacak takibini teminen ilgili kurum ve kuruluşlar, acil yardım çağrısı halinde ilgili mevzuata uygun olarak yerinizi tespit etme ve yetkili merciler, yetki vermiş olduğunuz temsilcileriniz, avukatlar, vergi danışmanları ve denetimciler de dâhil olmak üzere danışmanlık aldığımız üçüncü kişiler, düzenleyici ve denetleyici kurumlarla, resmi merciler dâhil, telekomünikasyon hizmet ve faaliyetimizi yukarıda belirtilen amaçlarla geliştirmek ve yürütmek üzere işbirliği yaptığımız iş ortaklarımız ve diğer üçüncü kişiler ile paylaşılabilecektir.***

İşte böyle dostlar.

Sizi bilmem ama ne yalan söyleyeyim ben biraz tırstım!

Cenab-ı Allah bizleri her türlü felaket ve kötülüklerden korusun, yardımcımız olsun.

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.