DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 17°C
Rüzgarlı

SIRADA KİTAP FUARI VAR….

03.08.2015
204
A+
A-

Edirne Belediyesinin planladığı etkinliklerin sanırım sonuncusuna yaklaştık.
Ciğer ve Bando Festivali, Kakava şenlikleri, Ramazan eğlenceleri ve Kırkpınar derken sıra bu yıl 3.sü gerçekleşecek olan Kitap fuarına geldi.
Kitap Fuarının yararını ve kazanımlarını basite almak veya küçük görmek bana göre abesle iştigaldir.
Bir kültür hizmetidir her şeyden önce.
Bu festivalin büyüklüğünü ve anlamını göz ardı etmek bir bakıma Kültürü inkâr etmektir.
Ben onun için bu etkinliğin ortaya çıkarılıp süreklilik kazandırılmasında katkısı ve emeği olan herkesi bir eğitimci olarak tebrik edip teşekkür ediyorum.
Festivalin ilkinin hayata geçmesine vesile olan eski Başkan Sedefçiyi, hem birincinin hem de ikincinin düzenlenmesinde büyük gayret ve katkıları olan Kültür danışmanı Ender Biları yürekten kutluyorum.
Başkan Recep Gürkan’ı da bir yıl ara verilen bu etkinliğe sahip çıktığı ve kültürel yapısı ve entelektüel düzeyi yüksek bir kültür şehri ve çağdaş kent olarak adından söz ettiren Edirne’mizde yeniden hayata geçirdiği için kutluyorum ve tebrik ediyorum.
Bir eğitimci olarak bundan duyduğum memnuniyetin tarifi mümkün değil.
Bu tür etkinlikler daha yıllar önceden düşünülüp hayata geçirilmeliydi aslında.
Çok değerli yazarların gelişinin sağlanmasında ve bu Organizasyonun her şeyinde var olan ve bu başarılı organizasyonda en fazla emeği olan Kültür Danışmanı Ender Bilar sanırım bu konudaki başarısının yanı sıra Kırkpınar Dokümantasyon Merkezinin kurulup Kırk pınarın dijital ortama aktarılmasındaki düşünce ve becerileri ile de en çok anılan kişiler arasında yer alacaktır.
Tüm yayın evleri ve yazarlar ile bire bir görüşmeler yapıp onların katılımını sağlamanın yanı sıra Fuar alanında kendilerine yer tahsis etmenin güçlüğüne kadar hepsini göğüsleyen kişiydi o.
Tabiî ki bu tür kültür hizmetlerin devamlılığı esastır ve bunların gerçekleşmesi için de mekânlara ihtiyaç vardır.
Bu tür Fuarlar dışında gerçekleşebilecek kültürel faaliyetlerin hayata geçirilebilmesi için mutlak surette çok amaçlı salonları olan bir Kültür Sarayına ihtiyaç vardır.
Ama her ne hikmetse, dilimizden düşürmediğimiz Kültür Kenti söylemine rağmen hala ilimizde böyle bir merkez yok maalesef.
Eski Başkan’ın 20. görev yılında başlattığı Kültür Sarayı inşaatı devam ediyor ve inşaatta çalışmaların mevcut olduğunu görmekten de memnuniyet duyuyorum şahsen.
İnşallah yapımı tamamlanır da küçücük ilçelerde bile var olan bu tür Kültür Mekânına İlimizde kavuşmuş olur.
İşte o zaman bu tür Fuarlara hazırlıklar yapmanın yanı sıra çeşitli kültürel etkinlikleri gerçekleştirmek te bu mekanda başlayacağı için her şey daha güzel olacaktır sanırım.
Şimdi beklentimiz ve umudumuz 3.Kitap Fuarının daha kapsamlı ve daha aktiviteler ile dolu geçmesi.
Sanırım her yıl olduğu gibi bu yılda Ekim ayı içinde gerçekleşir bu etkinlik ve yine birbirinden değerli yazarlar ile görüşüp sohbet etme imkânını bulmuş oluruz.
Edirne Belediyesi ve Başkan Recep Gürkan her konuda olduğu gibi bu konuda da her türlü fedakarlığı yaparak yardım destek ve katkıyı verecek,Kitap Festivalinin en olumlu bir şekilde geçmesi için de hiç bir şeyi kısıtlamadan ve bizzat ilgilenerek yerine getirecektir.
Çünkü bu Festival ona göre de diğerlerinden farklı.
Çünkü onun özünde de Eğitimcilik yatıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.