DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 28°C
Gök Gürültülü

YANLIŞ DEĞERLENDİRME YAPMAYALIM…

21.08.2020
137
A+
A-

Bir bürokratın çalışmalarını değerlendirirken, görev alanının sadece bizim yaşadığımız yer olduğunu kabul etme gibi bir yanlışlığa düşüyoruz nedense.

Bazılarımız bunu kasıtlı yapıyor olsa da, safiyane düşünceler içinde olan vatandaşlarımızdan pek çoğu bu yanlışlığı yapıyor nedense.

Edirne merkezinde yaşayan insanlar olarak hep kendi çevremizde görmek istediğimiz değişimleri ve yenilikleri bekledik Valilerden.

Belediyelerin yapması gereken hizmetlerin bile Valiler tarafından yapılması gerektiğini zannederek beklenti içinde olduk.

Tam tersi Valinin görevi olan bazı konuların halledilmesini de Belediye Başkanından bekledik.

Birçok eksikliği ve hatayı Valilere yükleyerek, yanlış yaptığını dillendirdik.

Yapılmasını istediğimiz hizmetlerin kimin tarafından yapılması gerektiğini düşünmeden ve araştırmadan, ilin en büyük amiri olan Valiyi suçladık yapılmayınca.

Bunun en somut örneklerini ETVye Programıma konuk ettiğim Vali ve Belediye Başkanlarına yöneltilen sorularda çok yaşadım.

Belediye Başkanının görevini Valiye,Valinin görevini Belediye Başkanına yükleyen vatandaş soruları ve eleştirileri ile çok karşılaştım.

Yapılan ve hoşa giden hizmetlerin tanıtımı ve reklamında bir devlet memuru olarak Valilerin söz hakkı ve şansı olmadığı için de, bu hizmetleri ya siyasiler, yada Belediyeler sahiplendiler.

Hal böyle olunca da, “Vali ne yaptı ki, gitsin tabii” deyiverdik en çalışkan Valilerin ardından bile.

Oysa bir İlin Valisinin sorumluluk alanının sadece şehir merkezinden ibaret olmayıp, tüm ilçe, belde ve köyleri kapsadığını hesaba katmadık hiçbir zaman.

İlçelerimizde, beldelerimize ve köylerimizde yapılan hizmetleri görmedik ve değerlendirmeye almadık bile.

Çok çalıştığını ve Edirne’ye çok şeyler yaptığını söylediğimiz Valileri bile birkaç tane evi restore edip kuruluşlara vermesi ile değerlendirdik.Oysa o çalıştığını söylediğimiz Valimizin kırsal kesimde ve köylerimizde Köydes projesi kapsamında kurduğu bağ ve meyvelikler şu anda geçim kaynağı oldu vatandaşlarımız için.

Ama bunları değerlendirmiyoruz biz. Sadece birkaç metruk evi tamir ettirip parasız olarak vermesini büyük hizmet olarak görüyor ve söylüyoruz.

Çünkü sadece İl Merkezinde yapılanları ve gördüklerimizi hizmet olarak algılıyoruz.

Şu anda köylerimize getirilen hizmet, küçümsenmeyecek hatta övünülecek büyüklüktedir.

Bunda Valilerimizin İl Genel Meclisinin katkısı ve dahli çok büyüktür.

Bakanlarımızın ciddi çalışkan ve yapıcı bir yönetici kabul ettiği valilerimiz Edirne’ye büyük katkılar sağlamıştır.

Kaldı ki, merkezde yaşayan bizlerin görebileceği çok önemli kazanımlarımız da olmuştur

Yılların ihmali olarak görülen birçok tarihi eser ele alınıp ayağa kaldırılmaya çalışılmış, gönderilen ödenekler dâhilinde yapımına gayret sarf edilmiştir.

Vakıf eserlerinde yapılan onarım ve iyileştirmeler yine Valilerimizin hizmetleri arasında yer almıştır.

Değerlendirmeler yaparken biraz düşünerek ve inceleyerek yapalım.

Edirne son yıllarda Vali-Belediye Başkanı İşbirliği ve dayanışmasının en güzel örneğini yaşıyor.

Geçmiş dönemleri birçoğumuz çok iyi biliyoruz ve yaşanan sıkıntıların nelere mal olduğuna da şahidiz.

Her konuyu ve olayı siyasi görmeye alışkın olan bazı çevrelerin yaptığı gibi soyut düşüncelerden arınarak gerçekçi olmaya çalışalım.

29 yıl devlet memurluğu ve yöneticiliği yapmış bir kişi ve sayısız Vali döneminde görev yapmış bir kişi olarak, en objektif değerlendirme yapma birikimine sahip olduğumu mütevazılık göstermeden söyleyebilirim ki; Edirne’miz şu anda gerek Yerel gerekse de Merkezi yönetimin huzur ve mutluluğunu yaşıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.