DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 31°C
Gök Gürültülü

YEREL GÜNDEM…

17.07.2020
210
A+
A-

Uzun yıllardır ETV Ekranlarında sizler ile buluşturduğum Yerel Gündem Programına aralarında Bakanların ve Valilerin de bulunduğu yüzlerce insanı konuk etmiştim.

Edirne’mizde görev yapan ve iz bırakan samimi candan ve hoş görülü Valimiz Dursun Ali Şahin ile yapmış olduğum program büyük beğeni toplamış ve çok sayıda sorular almıştı.

İşte o programın konu başlıkları ve Valinin açıklamalarını bir kez daha köşemde buluşturmak istedim. Biraz uzun olacak ama okumaya değer.

HALK SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN KONULAR TEK ŞEKER UYGULAMASI

Edirne Valiliğinin geçtiğimiz aylarda başlattığı tek şeker uygulaması tüm Türkiye’ye örmek oldu. Sağlık Bakanlığı tüm kamu kurumlarda tek şeker uygulaması başlattı.

Kahvehanelerde tek şeker uygulamasını başlattık ve olumlu sonuçlar aldık. Tabi bu uygulamayı yanlış anlayanlarda oldu. Biz tek şeker verilecek diye kati bir karar almadık, siz tek şeker verin isteyen olursa ikinci şekeri de verirsiniz dedik. Kahvehanelerde tek şeker uygulamasının yanında bardakların bulaşık makinelerin da yıkanması gerekiyor. Hijyen için bu konuya son derece önem veriyoruz.

Aslında bazılarına göre tek şeker uygulaması sevindirici bir durum, bazılarına göre de valilik her şeyimize karışıyor imajı uyandırdığını da biliyorum. Halkın sağlığını korumak vali olarak benim görevim, bende vali olarak bu görevi icra etmek ve şekerin aslında bir zehir olduğunu dikkate alırsak tek şeker uygulamasının sağlık yönünden faydalı olduğuna inanıyorum. Sadece tek şeker uygulama konusu değil, şekerin ambalajla sunulması ve tek olması, buna ilaveten çay bardaklarının bulaşık makinasında yıkanarak vatandaşa servis edilmesidir. Halkın sağlığı bizim için son derece önemli. Sağlık olmadan hiç Bir şey olmaz. Biz bu konu üzerinde hassasiyetle duracağız. Bundan böyle çay sunumu yapan her yerde ambalajlı tek şekerle servis yapılması sağlanacak, eğer kişi ilave şeker isterse, ikinci üçüncü şekerini alacak.   İkinci bir konuda çay bardaklarının temizliğidir. Bulaşık makinası ile temizlendiğinde istenildiği gibi temizlik yapılabilmektedir, diğer yanda leğen içine çay bardaklarını doldurarak üzerine de çamaşır suyu döküp biraz bekletilerek sonra durulanarak temizlenmesi son derece zararlı. Bu uygulama Kanseri kahvehaneden evine götüren bir insan durumuna sokmaktadır. Bu vesile ile bulaşık makinaları alınması konusunda da süre tanıdık.Bir diğer önemli hususta kahvehaneye gelen vatandaşların okuması için, istedikleri iki yerel gazete ve bir ulusal gazeteyi bulundurmalarını istiyoruz. Bunun uygulamasına başlıyoruz.

CİĞERCİLERDE KULLANILAN YAĞLARIN DENETİMİ

Edirne denince akla önce Selimiye ardından ise Edirne ciğeri geliyor. Ciğerin marka değerini korumamız gerekiyor.  Bunun için ciğer pişirirken kullanılan yağların denetimlerini sıklaştırıyoruz. Bu halk sağlığı için son derece önem arz ediyor. Tabi bunun yanında ciğer pişirirken kullanılan yağların atılmaması gerekiyor, bu yağlar biriktirilerek Belediyemizin yağ toplama araçlarına teslim edilmesi gerekiyor. Denetimlere başladık ve sıkı bir şekilde devam ediyoruz. Burada amacımız esnafı zor durumda bırakmak değil tabiki, ciğerin marka değerini korumaktır. Bununla ilgili olarak Edirne’yi tanıtma ve tava ciğeri koruma derneği ile işbirliği yapıyoruz.

DOĞALGAZ KULLANIMININ YAYGINLAŞMASI GEREKİYOR

Halk sağlığı ve çevreyi koruma, hava kirliğini azaltma konusunda ise doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasını arzu ediyoruz Doğalgaz kullanılmayan şehirlerde hava kirliğinin oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. Edirnemizde doğalgaz kullanımında epey yol almış ancak hala doğalgaza geçmeyen siteler var. Sadece şehir merkezinde değil ilçelerimizde de doğal gaz kullanımının yaygılaşmasını istiyoruz.  Özellikle Uzunköprü ve Keşan ilçemizin bir an önce doğalgaza geçmesi lazım.

EDİRNE İÇİN YÜRÜTÜLEN ÖNEMLİ PROJELERDEN PANORAMİK MÜZE

Sırpsındığı savaşının Edirne ve Osmanlı tarihinde çok önemli bir yeri var. 1361 yılında fethedilen Edirne  Sırpsındığı savaşının kazanılması ile ayakta kalmış ve vatan toprağı olarak kalmıştır.  Sırpsındığı zaferi Trakya’yı vatan toprağı yaparken Balkanların kapısını açmıştır. Eğer o savaşta bir yenilgi olsaydı Edirne’yi kaybederdik, dolayısıyla  İstanbul’un fethide  söz konusu

olmazdı.  Sırpsındığı savaşı Edirne ile Yunanistan sınırı arasındaki bölgede olmuştur.   O savaşta haçlılara karşı ilk Osmanlı galibiyeti elde edilmiştir. Bu zafer hem Edirne’nin durumunu güçlendirmiş hemde İstanbul’un fethini öne almıştır. Bu nedenle Edirne’de Sırpsındığı savaşının yaşandığı yerde bir panorama müzesi yapacağız ve o savaşları yeniden canlandıracağız. Bunun için  çalışmalar başladı. O savaşın içinde bulunduğu alan panoramik olarak, görsel olarak sunulacak. Bu tür müzeleri yapmak lazım, bu tür müzeler insanlara manevi güç veriyor.

TUNCA PROJESİ

Tunca nehri projesi, İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası’nın ortağı olduğunu 10 milyon  TL maliyetli ve 4 milyon 750 bin  TL’lik kısmının Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanaccak bir proje. DSİ nin bazı çekinceleri var ve bu konuda görüşmelerimize devam ediyoruz.

Tunca Nehri Projesi, yaklaşık 12 milyon bütçeli 5 milyonu Kalkınma Ajansı finanse edecek. 7 milyonuda İl Özel İdaresi, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve eğer ileride olursa borsamız bu işe katılacak. Bu işin 4 ortağı olacak. Koordinasyonunu  TRAKYAKA  sağlayacak.   Tunca Nehri bilindiği gibi debisi sabit olmayan bazen kuruyan bazen yükselen debisi var. Debisini ayarlayıp kanal haline getirip etrafına rekreasyon alanları yapılabilir diye düşünülüyor. Yaklaşık 2-3 km’lik mesafe var. Nehrin önüne bir bent yapılarak  suyun debisini ayarlanacak ve bu sayede üzerinde gondollar, gemi restoranları olabilir ve  yazları su sporları yapılabilir. Nehrin önüne konulacak set sayesinde küçük bir baraj olacak 500 veya 1.000 kw’lık elektrik üretimi sağlanacak. Üretilen elektrik  TREDAŞ’a satılacak.

Projenin  fizibilete çalışmaları bitmek üzere,  önümüzdeki yıl nasip olursa projeye başlayacağız ve  yaklaşık 18 ayda bitireceğiz. Yaklaşık  2 yıl içinde bu projeyi Edirne’ye ve Edirnelilere armağan etmek istiyoruz.  Yapılması planlanan bu  yatırımlar uzun yıllar kullanılacak yatırımlar. Bunların hepsi mühendis mimar arkadaşlarla konuşuldu. O kanal dizaynını yaparken nehrin debisi ona göre ayarlanacak. Sıkıntı ve felaketler durumunda müdahale edilebilecek noktada olacak. Her kurum ortak olsun istiyoruz ki bu projeye sahip çıkılsın.  Şirket kurulacak ve o şirket yönetecek.

UZUNKÖPRÜ UNESCO ÇALIŞMALARI

Dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’nün UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine alınması için çalışmalara başladık.  Şu anda iki eserimizle UNESCO dayız üçüncüsü içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Edirne tarihi eserler bakımında dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Muazzam bir tarihi eser zenginliğimiz var. Edirne’de daha önce yapılan çalışmalar neticesinde Selimiye UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine, Kırkpınar ise Somut Olmayan Kültürel Miras listesine girmiş. Tabi bu çok önemli bir başarı, bizde bu başarıyı daha ileriye götürmek için 174 yüksek kemer üzerine bin 392 metre uzunluğunda ve Ergene nehri üzerine kurulan dünyanın en uzun taş köprüsü olan Uzunköprü’nün UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesine alınması için çalışmalara başladık. Bu kolay bir süreç değil, bazı kriterleri var ve bizim çok iyi hazırlanmamız gerekiyor. Umuyorum ki kısa süre içerisinde müracatımızı yapacağız ve olumlu sonuç alacağız” dedi.

SELİMİYE’DE İŞARET DİLİYLE HUTBE

Biliyorsunuz geçtiğimiz günlerde cuma günleri Selimiye camisinde işaret diliyle hutbe uygulamasına başladık. Çok olumlu sonuçlar aldık, inanın bu konuda çok olumlu mesajlar aldık. Engelli vatandaşlarımızın hayatını her alanda kolaylaştırmamız gerekiyor. Bu kapsamda camilerimizde daha önce başlatılan tekerlekli sandalye bulundurma ve cami girişlerine rampa yapılması çalışmalarının ardından işitme engelli vatandaşlarımız içinde işaret diliyle hutbe okunması uygulamasını başlattık. Bu uygulamayı şimdilik Selimiye camisinde başlattık.  Hutbeye imamla birlikte çıkan görevli okunan hutbeyi işaret diline çeviriyor ve engelli vatandaşlarımız hutbede ne okunduğunu anlıyor. Din görevlilerine Halk Eğitim Merkezinde işaret dili eğitimi verilecek.

VALİLİK BİNASININ RESTORASYONU

Edirne binlerce yıllık geçmişi olan, tarihi ve kültürü ile muazzam bir şehir.  Biliyorsunuz Edirne “Bursa’nın oğlu İstanbul’un babası” ve “Şehirlerin Sultanı” olarak bilinir. Bu nedenle bu tarihi kentin valilik binası tarihimizle bağdaşmıyor ve bir çalışma yaparak mevcut hizmet binamızı en azından görünüm olarak eski haline getirmek istiyoruz. Valilik hizmet binamızı küçük bir tadilat ve mantolama ile bahçe içerisinde bulunan kuzey ve güney köşkünün mimarisine uygun olarak yeniden yapılandıracağız. Böylece valilik bahçesinde de bir bütünlük sağlanmış olacak

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.