DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Edirne 1°C
Çok Bulutlu

YÖNETİM VE YÖNETİCİ…

25.09.2020
120
A+
A-
Yönetim, amaçların etkili ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir insan grubunda işbirliğini ve koordinasyonu sağlamaya yönelik çalışmaların tümüne yönetim diyoruz.
Bu işlevi sürdüren topluluğun sevk ve idaresi ile organizasyonunu sağlayan kişiye de yönetici diyoruz.
Yönetici, yönetim işini gerçekleştiren, kurumun veya örgütün içinde yer alan insanlarla birlikte kurumun çevresel unsurlarıyla ilişkilerini sağlıklı bir zeminde gerçekleştiren ve kurumun kaynaklarını
kullanarak amaçların gerçekleştirilmesinden sorumlu olan insandır.
Hepsinden önemlisi de kendisinde var olan Yönetme becerisini kurumun başarısı için hiçbir egoya tevessül etmeden hayata geçiren yaratıcı özellik sahibi insandır.
Veya öyle olmalıdır.
Çünkü bu seçim yapılırken isabetli kararların verilmediğine ve hak etmeyen insanları toplumda yöneticilik yaparak ülkenin boşuna zaman kaybettiğine tanıklık ediyoruz.
Bir kere yönetici; önce kendisini çok iyi yöneten,aile bütünlüğünü idame ettirecek özelliklere sahip kişiler olmalıdır.
Zaten buna layık olmayan insanların yani hak etmediği bir makamı işgal edenlerin en ufak bir ilişkide yerini yadırgadığına yani sırıttığına tanık oluruz.
İster bir Devlet Dairesinde çalışan yönetici olun,ister büyük bir şirketin üst düzey yöneticisi olun, ister 5 kişilik bir ekibin başında olun, başarılı olabilmek, hedefleri tutturabilmek ve pozisyonunuzu koruyabilmek için iyi bir yönetici olmanız gerekir.
 Bunu başarabilmek için de hem kendi yöneticilerinizin hem de size bağlı çalışanların güven ve saygısını kazanmalısınız. Çalışılan kuruma ve kurumun beklentilerine yönelik birtakım ilave nitelikler olabilmekle beraber, temelde iyi bir yöneticinin olmazsa olmazlarını hiçbir zaman unutmamak gerekir.
“Küçük dağları ben yarattım” edası ile mahiyetinde çalışan insanları küçük gören,ilişkili olduğu toplum fertlerine tepeden bakan insanlar er yada geç bulundukları koltukları bırakmak zorunda kalır.
Zaten bırakmasa da altından alan çıkar.
Siyasette yönetim ve yöneticilik konusuna değinecek olursak; bir sosyal veya siyasi grup içinde,üyeler arasındaki davranışları düzenleme ve yönetme faaliyetlerini sürdüren kişidir yönetici.
İl Başkanıdır,İlçe Başkanıdır,Belde Başkanıdır,Milletvekilidir bütün bu görevleri yerine getirenler Parti tüzüklerinin kendilerine verdiği yetki ve sorumlulukları adil bir şekilde yerine getirmesi gereken kişilerdir.
Yöneticilerin inisiyatif kullanma yeri ve zamanları vardır elbette ama yasa ve tüzüklerde yazılı olan konularda ben böyle istiyorum veya böyle olacak deme şansları maalesef yoktur.
İkna yoluyla bir kişiyi başvurudan caydırabilir siniz ama,”ben falanca kişi olmadan bu seçimi yapmam” deme şansınız maalesef olamaz.
Çünkü siyaset, toplumun kamu düzeni ve yönetimi ile ilgilidir.
Bu anlamda siyaset, kamu düzenini sağlamak ve genel yönetimi gerçekleştirmek görevini yerine getiren temel bir kurumdur.
Siyasi yöneticilerin en takdir toplayan yönü ise vatandaşı sadece seçim dönemlerinde arayan değil,her zaman onun derdine sorununa çare arayan yöneticilerdir.
Gerek kamu da gerekse de özel sektörde uzun yıllar yöneticilik yapmış biri olarak naçizane fikir beyan etmek istedim işte.

Belki yararı olur diye..

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.